"Путін не зупиниться на Україні. Але Україна може зупинити Путіна". Байден у зверненні до нації заявив про необхідність продовжувати підтримку України
Президент США Джо Байден, виступаючи зі зверненням до Конгресу США й американської нації "Про стан справ у державі", почав свою промову із заклику підтримати Україну в боротьбі з російською агресією. Пряму трансляцію виступу Байдена вів у YouTube "Голос Америки".
"Якщо хтось тут думає, що [президент країни-окупанта РФ Володимир] Путін зупиниться на Україні, я запевняю вас, що він не зупиниться". Але Україна може зупинити Путіна, якщо ми будемо разом із нею і дамо їй потрібну зброю для самозахисту – і це все, що просить Україна", – наголосив Байден.
Американський лідер підкреслив, що не йдеться про участь у війні американських солдатів і Україна з такими проханнями до адміністрації США не зверталася.
"[Україна] не просить про американських солдатів. Жодного [американського] солдата немає в Україні, і я сповнений рішучості, щоб так і залишалося", – заявив Байден.
За словами президента США, допомогу Україні блокують ті, хто хоче, щоб "США відійшли від світового лідерства". Байден зазначив, що США не можуть цього зробити, тому що це "підставить під удар Росії всю Європу". Він додав, що "історія спостерігає за Палатою представників".
Байден додав, що мета його промови – "розбудити Конгрес і попередити американський народ" про те, що демократія під загрозою.
"Я наголошую для Конгресу: ми маємо протистояти Путіну. Надішліть мені [на підпис] двопартійний законопроєкт про національну безпеку [який передбачає виділення понад $60 млрд для України]", – закликав він.
Контекст:
20 жовтня 2023 року Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і його не мають прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу й безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документа.
Спікер Палати представників США Майк Джонсон ще до ухвалення документа Сенатом розкритикував законопроєкт за те, що він не регулює питання безпеки кордонів США, і заявив, що палата діятиме "на власний розсуд" під час його розгляду.
28 лютого телеканал CNN повідомив, що Пентагон обговорює використання останніх $4 млрд із "подушки безпеки" для допомоги Україні. 6 березня Bloomberg писало, що адміністрація Байдена розглядає можливість виділення Україні $200 млн із фонду фінансування американської армії, щоб надати "негайну допомогу" в умовах блокування Конгресу.