РФ за допомогою Ірану має намір виготовити 6 тис. ударних БПЛА до літа 2025 року – The Washington Post

Росія використовує проти України іранські дрони-камікадзе із 2022 року. На фото – атака на Київ 17 жовтня 2022 року
Фото: EPA

Країна-агресор РФ за допомогою Ірану планує до літа 2025 року створити 6 тис. ударних безпілотників для обстрілу території України. Про це 17 серпня написала The Washington Post із посиланням на витік документів.

Зазначають, що в листопаді минулого року РФ уклала з Іраном угоду про постачання зброї на $1 млрд. Виготовлення 6 тис. дронів досить, щоб усунути хронічний брак в окупантів безпілотників на передовій, зазначено у публікації. Якщо це вдасться, новий завод із виробництва безпілотників допоможе окупантам зберегти свої запаси високоточних боєприпасів, що скорочуються, протистояти спробам України деокупувати свої території і значно посилити позиції Москви в гонці безпілотних озброєнь, яка змінює сучасні методи ведення війни, зазначила WP.

За даними газети, команді російських інженерів було доручено у глибині країни побудувати лінію, яка працюватиме цілодобово, виробляючи ударні БПЛА.

Відповідальним за безпеку програми було призначено відставного співробітника ФСБ РФ. У висококваліфікованих працівників вилучили паспорти, щоб вони не могли покинути країну, наголосила The Washington Post.

"Загалом документи свідчать про те, що, незважаючи на затримки та виробничий процес, який значною мірою залежить від електронних компонентів іноземного виробництва, Москва впевнено просувається до своєї мети – виробництва варіанта іранського Shahed-136, ударного безпілотника, здатного долати відстань понад 1 тис. миль (більше ніж 1,6 тис. км."ГОРДОН"), – зазначили журналісти видання. – Документи свідчать, що інженери заводу намагаються вдосконалити застарілі іранські технології виробництва, використовуючи російський промисловий досвід, щоб виробляти безпілотники у більшому масштабі, ніж Тегеран, та з більшим контролем якості".

Зокрема, російські інженери вивчають можливості вдосконалення БПЛА, щоб зробити його здатним до роєвих атак, у яких безпілотники автономно координують удар по цілі, проінформувала WP.

Контекст:

У жовтні 2022 року МЗС України звинуватило Іран у тому, що він допомагає Росії зброєю у війні проти України. Іран доправив у РФ принаймні три моделі дронів: одноразові безпілотники-камікадзе Shahed-131 та Shahed-136, а також багатоцільові безпілотники Mohajer-6. Їх Росія масово застосовувала для атак на об'єкти цивільної та критичної інфраструктури. За даними президента України Володимира Зеленського станом на кінець 2022 року, загалом Росія замовила в Ірану 2,4 тис. дронів.

25 липня 2023 року представники американської розвідки розповіли журналістам, що Росія за допомогою Ірану будує у країні підприємство з виробництва безпілотників, яке після завершення будівництва може вплинути на перебіг воєнних дій в Україні. За даними американської сторони, завод будують у Татарстані.

Глава об'єднаного пресцентру сил оборони півдня України Наталія Гуменюк 26 липня заявила, що країна-агресор РФ уже застосовує проти України дрони Shahed, які, найімовірніше, виготовлено в Росії, а не в Ірані.

Міноборони Великобританії з посиланням на дані британської розвідки проінформувало 16 серпня, що Росія майже напевно розпочала розгортання виробництва своїх дронів-камікадзе, які базуються на іранських розробках Shahed. Однак РФ, як і раніше, залежить від комплектування і цілих озброєнь з Ірану, які переважно доправляють через Каспійське море, ідеться в повідомленні.

В українській розвідці підкреслили, що поки йдеться про великовузлове складання. "Окремі деталі з'являються вже російського виробництва. Щось таке примітивне, найпростіше, що росіяни можуть у цій зброї виробляти", – зазначив представник ГУР МО України Андрій Юсов. Проте, за його словами, це "серйозний виклик для України, і в тому числі предмет [обговорення] для партнерів із приводу посилення українських систем і засобів протиповітряної та протиракетної оборони".