Щомісячний дохід Москви від експорту нафти зараз більший, ніж до вторгнення в Україну – Bloomberg

У Bloomberg підрахували доходи РФ від продажу нафти
Фото: EPA

Щомісячний дохід країни-агресора Росії від експорту нафти зараз більший, ніж до повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Про це написало Bloomberg 6 грудня.

Згідно з розрахунками Bloomberg, які базуються на даних російського міністерства фінансів, у жовтні 2023 року чисті доходи від російської нафти сягнули $11,3 млрд, що становить 31% загального доходу російського місячного бюджету – це рекордна цифра із травня 2022 року.

Ліміт ціни на російську морську нафту $60 за барель, що на $24 нижче за середньоринкову ціну за останні 12 місяців, сприяв розвитку прибуткового бізнесу для десятків торговців і судноплавних компаній, які складно відстежити, ідеться в публікації. Згідно з торговельними даними, які зібрали журналісти, з моменту, коли нафта покидає Росію, до моменту, коли вона потрапляє до покупців, "випаровується" її обсяг на суму приблизно $11 млрд на рік.

Цьогоріч орієнтовно 45% російської нафти перевезли за допомогою тіньового флоту. Флот РФ, який складається з внутрішніх і тіньових власників суден, перевіз понад 70% російської нафти протягом перших дев'яти місяців 2023 року, що дало змогу Москві зберегти контроль над своїм експортом і поступово підвищувати ціни, пише агентство.

За даними індійської митниці, цьогоріч російська нафта коштувала в середньому $72 за барель до моменту потрапляння в Індію, що на $12 вище за ціни на експорт до Росії. Дані Argus Media, які використовують для інформування про політику G7, демонструють такий розрив із березня. Ураховуючи, що цьогоріч Росія експортувала майже 3,5 млн барелів нафти на день. Отже, приблизно $11 млрд спрямовано те, що можна назвати розподілом постачань, пише Bloomberg. Майже всі вони проходять через анонімних торговців чи невідомі транспортні компанії.

Міжнародна морська організація, яка контролює судноплавство, заявила, що незаконна діяльність тіньових нафтових танкерів є серйозною загрозою для екологічної безпеки, і закликала до глобального припинення цієї діяльності.

Контекст:

На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія і ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, встановивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни запровадили цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 – для дизельного палива і $45 – для різних мастил.

Через обмеження ціни на сиру нафту Росія втрачає $172 млн щодня, писало в серпні агентство Bloomberg із посиланням на звіт Гельсінського центру досліджень енергетики й чистого повітря (CREA). Після того як обмеження поширили й на нафтопродукти, РФ втрачатиме ще більше – $280 млн на день, вважає агентство.

США шукають способи ускладнити роботу російського тіньового флоту, писало 6 грудня видання The Wall Street Journal.