Столтенберг відповів Путіну та Сі Цзіньпіну на їхню заяву про нерозширення Альянсу: Це не про НАТО, а про повагу права націй на вибір

Розширення НАТО за останні десятиліття стало великою історією успіху, зазначив Столтенберг
Фото: nato.int
НАТО ніколи не змушував жодну країну вступати до Альянсу, розширення союзу допомогло поширити свободу і демократію по всій Європі. Про це 4 лютого в ефірі MSNBC заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Генсека Альянсу попросили прокоментувати спільну заяву глави КНР Сі Цзіньпіна і президента РФ Володимира Путіна, в якій вони виступили проти подальшого розширення НАТО.

"Принципово не йдеться про розширення НАТО. Ідеться про повагу права кожної суверенної нації обирати свій шлях, зокрема хочуть вони належати до НАТО чи не належати до НАТО. НАТО поважає ці незалежні, суверенні, вільні позиції. І НАТО ніколи не змушував будь-яку країну вступати до нашого Альянсу. Але багато країн фактично через демократичні процеси вирішили, що вони хочуть бути частиною НАТО", – відповів Столтенберг.

За його словами, розширення НАТО, до "якого приєдналися країни Центральної та Східної Європи, за останні десятиліття стало великою історією успіху".

"Кількість членів майже подвоїлася після закінчення холодної війни. І це допомогло поширити свободу і демократію по всій Європі. Отже, йдеться про повагу незалежного суверенного вибору незалежних націй, а не про повернення до епохи сфер впливу, коли великі держави вирішують, що можуть робити маленькі сусіди, а що ні", – резюмував Столтенберг.

Контекст:

7 грудня 2021 року Путін під час розмови з президентом США Джо Байденом заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, "тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку".

17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернули до меж кордонів 1997 року (відтоді до Альянсу вступила низка країн, зокрема Польща).

10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбулися переговори Росії, США, НАТО та ОБСЄ щодо цих вимог. За підсумками переговорів у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники Штатів сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки.

Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

У Білому домі повідомили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

26 січня США та НАТО передали письмову відповідь РФ на її вимоги щодо "гарантій безпеки". За словами глави МЗС Росії Сергія Лаврова, у відповіді США немає "позитивної" для РФ реакції щодо подальшого розширення НАТО на схід.

2 лютого текст відповіді США та НАТО опублікувало іспанське видання El País. Штати та Альянс повторили РФ свою позицію про відданість політиці відкритих дверей у НАТО.