Тихановська оголосила про створення координаційної ради для передання влади в Білорусі
Кандидатка у президенти Білорусі Світлана Тихановська доручила своїй довіреній особі Ользі Ковальковій і адвокату Максиму Знаку приймати заявки про висунення в координаційну раду для передання влади в Білорусі.
Кандидатка у президенти Білорусі, опозиціонерка Світлана Тихановська 14 серпня заявила, що створює координаційну раду для передання влади. Про це йдеться в зверненні Тихановської в Telegram-каналі об'єднаного штабу опозиційних кандидатів "Пул Первой".
До ради, за словами Тихановської, можуть увійти представники громадянського суспільства, "шановні й відомі білоруси, професіонали своєї справи".
Вона доручила своїй довіреній особі Ользі Ковальковій і адвокату Максиму Знаку приймати заявки про висунення членів ради від організацій і об'єднань громадян.
"Прошу вас об'єднатися в координаційну раду. Нам дуже потрібна ваша допомога і досвід. Нам потрібні ваші зв'язки, контакти, експертні поради та підтримка. У цю координаційну раду мають увійти всі, хто зацікавлений у діалозі і мирному переданні влади, – трудові колективи, партії, профспілки та інші організації громадянського суспільства", – написано у зверненні Тихановської.
Вона також сказала, що влада має показати готовність до діалогу з народом.
"Це означає відпустити всіх затриманих. Це означає прибрати з вулиць міст ОМОН і війська. Це означає порушити кримінальну справу проти тих, хто віддавав злочинні накази бити і стріляти в людей", – уточнила опозиціонерка.
Зараз Тихановська в Литві разом із дітьми. Їй виділили житло і надали охорону. У штабі Тихановської заявили, що її вивезли за вказівкою влади Білорусі.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій протесту приєдналися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Акції супроводжують зіткнення протестувальників і міліції. Наразі відомо про затримання приблизно 7 тис. демонстрантів. Їм інкримінують масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
Під час протестів 10 серпня в Мінську загинув 34-річний Олександр Тарайковський. Пізніше повідомляли про загибель 25-річного Олександра Вихора, якого 9 серпня затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. З такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва та інші. Країни Євросоюзу 14 серпня погодилися підготувати санкції через події у Білорусі. Держсекретар США розглянуть усі варіанти можливих заходів проти Білорусі, зокрема введення санкцій або обмеження постачання американської нафти.
Президент Литви Гітанас Науседа сказав, що Лукашенко більше не є законним президентом Білорусі, тому що демократичних виборів в країні не було.