2025 року трибунал для Путіна створять на базі Ради Європи – ЗМІ

За словами посадовця, це буде "фактично трибунал для Путіна"
Фото: EPA

У Брюсселі під час 13-ї зустрічі групи держав (Core Group) домовилися створити спеціальний трибунал для розгляду злочину агресії проти України. Про це 4 лютого повідомила "Європейська правда" з посиланням на одного з європейських посадовців, котрий брав участь у засіданні групи, яке відбулося 3–4 лютого у Брюсселі.

За його словами, це буде "фактично трибунал для Путіна". Планують, що його заснують на базі двосторонньої угоди між Україною та Радою Європи. Офіційне оголошення про це зроблять у квітні 2025 року під час 14-ї, фінальної зустрічі Core Group у Києві.

Посадовець пояснив, що за аналогічним принципом був створений Реєстр збитків від війни з Росією. Цей реєстр є одним зі спільних проєктів Ради Європи й України. Він стане складовою частиною загального механізму компенсації втрат, яких зазнала Україна через війну. До цього механізму вже приєдналися 43 країни, а також Європейський союз.

"Для того, щоб створити трибунал, необхідне рішення Комітету міністрів Ради Європи, але отримати його буде нескладно, адже воно потребує лише двох третин голосів. Після цього до розширеної часткової угоди зможуть приєднатися інші держави", – заявив європейський посадовець.

Контекст:

Україна наполягає на створенні спеціального трибуналу щодо злочину російської агресії проти України, оскільки Міжнародний кримінальний суд та інші схожі інституції на цьому етапі не можуть розглядати справи стосовно таких злочинів.

Генпрокурор України Андрій Костін розповідав, що розглядають три основні моделі трибуналу: на підставі багатостороннього міжнародного договору, на підставі угоди між ООН і Україною та гібридний варіант. Президент України Володимир Зеленський заявив, що прийме будь-який трибунал над РФ, який приведе до справедливого вироку.

У квітні 2024 року представники 44 країн у Гаазі підтримали створення спецтрибуналу щодо злочину агресії Росії. Окрім того, необхідність створення такого трибуналу підтримала низка європейських і міжнародних інституцій, зокрема Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, парламентські асамблеї НАТО й ОБСЄ.