У Кремлі пояснили, чиї заяви стали приводом для оголошення ядерних навчань

Пєсков розповів, що підставою для оголошення РФ ядерних навчань стали заяви Макрона, Кемерона і Джеффріса
Фото: EPA

Навчання з нестратегічною ядерною зброєю пов'язані із заявами західних лідерів про готовність "і навіть намір" скерувати війська в Україну. Про це 6 травня пише російське пропагандистське агентство "РИА Новости" з посиланням на заяву прессекретаря президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна – Дмитра Пєскова.

Пєсков пояснив, що йдеться про заяви президента Франції Еммануеля Макрона, "британських представників", а також лідера демократів у Палаті представників США Гакіма Джеффріса.

"Це абсолютно новий виток ескалації напруженості, він безпрецедентний, і, звичайно, він потребує особливої уваги й особливих заходів", – висловився речник Кремля.

Макрон 2024 року неодноразово заявляв про готовність скерувати французьких військових в Україну, а 27 квітня додав, що готовий обговорити ідею використання ядерних боєголовок для "захисту" Європейського союзу.

Глава МЗС Великобританії Джеймс Кемерон 2 травня відвідав Київ із неанонсованим візитом і заявив, що Україна може використовувати британську зброю для ударів по території Росії. Водночас Кемерон критикує ідею Макрона про скерування військ в Україну.

Лідер демократів у Палаті представників США Гакім Джеффріс в опублікованому 5 травня інтерв'ю CBS News заявив, що не відкидає участі американських військ у війні в Україні.

6 травня Путін доручив Генеральному штабу РФ підготуватися до навчань із застосування нестратегічної ядерної зброї.

Контекст:

21 вересня 2022 року Путін заявив про готовність застосувати ядерну зброю в разі загрози територіальній цілісності Росії. За місяць він заявив, що Росія "ніколи не говорила" про можливість застосування своєї ядерної зброї, а "тільки натяками відповідала".

За оцінками міністерства оборони США, в арсеналі РФ є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв для придушення звичайних сил, пише The New York Times.

Президент США Джо Байден сказав 20 червня 2023 року, що вважає загрозу застосування Путіним тактичної ядерної зброї реальною. Проте 13 липня Байден уточнив, що не бачить "будь-яких реальних перспектив" застосування Путіним ядерної зброї.

У лютому 2024 року в українській військовій розвідці заявили, що тема загрози застосування Росією ядерної зброї є неактуальною – загроза є, але рівень її малий.

За даними ЗМІ, США наприкінці 2022 року готувалися до ймовірного ядерного удару країни-агресора РФ по Україні. Станом на березень 2024-го, як розповіли західні чиновники, небезпека ядерного удару знизилася.

У березні Путін заявив, що з військово-технічного погляду РФ готова до ядерної війни, а її стратегічні сили "постійно в бойовій готовності".