У Росії заявили, що не бачать потреби в участі України у перемовинах зі США і НАТО щодо "гарантій безпеки"

У МЗС РФ хочуть обговорювати військову співпрацю США та НАТО з третіми країнами без їхньої участі
Фото: depositphotos.com
У РФ не збираються долучати Україну до перемовин про "гарантії безпеки", проєкт яких, поданий Росією, передбачає відмову НАТО від приєднання України до Альянсу. Про це заступник глави МЗС РФ Андрій Руденко сказав журналістам, повідомляє держагентство "РИА Новости".

Руденко зазначив, що російська сторона не передавала Україні своїх пропозицій, "але природно, Україна в курсі, як і всі інші".

На запитання, чи вважають можливим у Москві долучення України до перемовин, він сказав, що "на цьому етапі [у МЗС] не бачать необхідності їхньої участі".

За словами Руденка, Росія чекає "офіційну реакцію" від США та НАТО на проєкти договорів щодо так званих гарантій безпеки.

Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков також заявляв, що Росія запропонувала США вести перемовини про "гарантії безпеки" виключно на двосторонній основі, оскільки, на його думку, залучення інших країн до таких перемовин призведе до того, що все буде "втоплено у суперечках і словоблудді".

Контекст:

Президент Росії Володимир Путін 7 грудня під час онлайн-перемовин із президентом США Джо Байденом на тлі повідомлень американських ЗМІ про стягування військ РФ до українських кордонів заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України, і вимагав "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватиметься на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.

10 грудня Росія вимагає від Північноатлантичного альянсу офіційно відкликати обіцянку Україні про її вступ до НАТО. Генсек НАТО Єнс Столтенберг у відповідь на це підкреслив, що право кожного народу обирати свій шлях залишається фундаментальним для НАТО.

17 грудня МЗС РФ опублікувало передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у ст. 4 проєкту договору між РФ і США зазначено, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

У Білому домі повідомили, що ознайомлені з російськими проєктами договорів, наголосивши, що США не вестимуть перемовин із РФ щодо "гарантій безпеки" без союзників у Європі. Сполучені Штати планують відповісти на "гарантії безпеки", запропоновані РФ наступного тижня, писало Bloomberg із посиланням на високопосадовця адміністрації президента США.

Столтенберг заявив, що НАТО "ніколи не піде на компроміс ні щодо безпеки своїх союзників, ні щодо права кожної країни, зокрема України, вирішувати власну долю", і не обговорюватиме з РФ "зони впливу".

У МЗС України наголосили, що "головною проблемою безпеки євроатлантичного простору наразі є збройна агресія РФ, а також нинішня російська ескалація вздовж кордону України та на її окупованих територіях".