Україна й Ісландія підписали безпекову угоду. В Офісі президента розповіли, у чому її унікальність

Зеленський і Бенедіктссон підписали угоду щодо гарантій безпеки між Україною й Ісландією
Фото: president.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Ісландії Б'ярні Бенедіктссон 31 травня на саміті Україна – Північна Європа у Стокгольмі (Швеція) підписали угоду про співпрацю у сфері безпеки між Україною й Ісландією, повідомляє пресслужба глави Української держави. Ісландія підвищить рівень представництва в Києві й виділить $150 млн допомоги за п'ять років.

"Ісландія зобов’язалася надавати всебічну й довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку Україні, а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО. Протягом 2024–2028 років Ісландія щороку виділятиме щонайменше 4 млрд ісландських крон (майже $30 млн)", – зазначили в ОП.

Підтримка України, згідно з документом, триватиме протягом усього строку його дії. Зокрема, Ісландія готова фінансувати, закуповувати й постачати оборонні матеріали і спорядження. Крім того, країна співпрацюватиме з Україною в розвитку її оборонної промисловості.

"Унікальність угоди в тому, що Ісландія зобов'язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі й обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками", – пояснили в Офісі президента України.

Крім того, Ісландія приділятиме особливу увагу підтримці та спорядженню українських жінок у Збройних силах України.

Окремі розділи угоди стосуються підтримки української формули миру, санкцій проти РФ, відшкодування збитків і притягнення агресора до відповідальності. Ідеться також про зміцнення соціальної й цивільної інфраструктури, зокрема у сфері освіти й енергетичної безпеки.

Ісландія також зобов'язується посилити дипломатичне представництво в Києві для поглиблення співпраці з урядовими установами, парламентом, громадянським суспільством і приватним сектором в Україні.

Повний текст угоди опублікувала пресслужба Зеленського.

Контекст:

У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.

Зараз Україна підписала гарантії безпеки з Великобританією, НімеччиноюФранцією, Данією, Італією, Канадою, Нідерландами, Фінляндією, ЛатвієюІспанієюБельгією, Португалією і Швецією.

1 травня Зеленський розповідав, що Україна готує ще сім угод щодо гарантій безпеки, зокрема зі США. За даними ЗМІ, Зеленський і президент США Джо Байден підпишуть її в червні в Італії під час зустрічі лідерів G7, перед самітом миру у Швейцарії.