Україна має набути статусу кандидата у члени ЄС якнайшвидше – президент Румунії
Таку думку 15 червня під час спільної пресконференції з президентом Франції Еммануелем Макроном на авіабазі НАТО Михаїл Когелнічану (колишня 57-ма авіабаза) висловив президент Румунії Клаус Йоганніс, повідомляють на сайті глави румунської держави.
ЗМІ запитали Йоганніса, чи є під час його консультацій з лідерами ЄС консенсус щодо можливих кандидатур Молдови, України та Грузії для вступу в Євросоюз.
"Щодо заявки на приєднання України, Молдови та Грузії, то це питання неодноразово обговорювали й очікують, що до кінця цього місяця в нас буде рішення. Комісія працює над цим питанням, – відповів президент. – Я можу говорити тільки від себе і від імені Румунії, я говорив і повторю: на мою думку, статус кандидата мають надати якнайшвидше. Це рішення, яке було б правильним із морального погляду, рішення, яке було б правильним із економічного погляду, і це рішення, яке було б правильним із безпекового погляду".
23–24 червня відбудеться саміт ЄС, на якому розглядатимуть питання надання Україні статусу кандидата у члени Євросоюзу. Bloomberg писало, що на той час (17 червня) Єврокомісія порекомендує надати Україні статус кандидата у члени ЄС "на умовах, пов'язаних із верховенством закону і боротьбою з корупцією".
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн назвала історичним рішення, яке треба ухвалити Євросоюзу. Вона зазначила, що Україна за останні роки досягла багато чого, але багато ще потрібно зробити. Висновок Єврокомісії щодо надання Україні статусу кандидата у члени ЄС відображатиме це, сказала фон дер Ляєн.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз. Президент Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться в червні.
Віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина розповіла 9 червня, що три країни Європейського союзу проти надання Україні статусу кандидата на членство у ЄС. Водночас вона не уточнила, про які саме держави йдеться.
ЗМІ писали, що Франція, Нідерланди та Австрія є противниками надання Україні статусу кандидата на членство у Євросоюзі в червні. Канцлер Австрії Карл Негаммер заявив 10 червня, що Австрія підтримає надання Україні статусу кандидата у члени ЄС, якщо його отримають країни Західних Балкан та Молдова.
Bloomberg повідомило 9 червня, що проти надання Україні статусу кандидата Данія та Нідерланди, за – більшість країн ЄС, включно з Італією. Німеччина, як пише агентство, заявила, що результатом саміту лідерів ЄС у червні може стати умовний статус кандидата для України.
Глава МЗС Данії зазначив 10 червня, що його країна повністю підтримує європейське прагнення України, але чекає на висновок Єврокомісії.