Зеленський – індонезійцям: Росія відверто намагається повернути у світове життя порядки часів колонізаторів
"Уже четвертий місяць український експорт заблокований через розв'язану Росією повномасштабну війну проти нашої держави на нашій території. Росія перекрила доступ до наших портів на Чорному морі та окупувала нашу частину берега Азовського моря. Унаслідок цієї військової блокади закрито більшість традиційних маршрутів української торгівлі. Наразі 22 млн тонн зернових в Україні знаходяться у сховищах. Ми не можемо направити їх на світовий ринок, де вони необхідні зараз, у цей час. Уже відчувається, що ціни на зернові, а згодом і на інше продовольство можуть катастрофічно зрости", – сказав Зеленський.
Він заявив, що вважає консервативною оцінку ООН, що 2022 року голод у світі додатково охопить приблизно 40–50 млн людей.
"Голод не приходить наодинці. Разом із ним завжди йде і політичний хаос, який ще більше погіршує ситуацію, руйнує соціальне життя і створює ще більш небезпечні умови для звичайних людей. Уже в липні, коли у багатьох країнах закінчаться запаси врожаю минулого року, стане очевидним, що катастрофа дійсно наближається", – пояснив президент України.
Другим аспектом глобального впливу російської агресії проти України він назвав ризик, що інші потенційні агресори побачать безкарність за блокади портів і діятимуть аналогічно.
"Третій аспект – характер війни, яку веде російська держава проти нас. За час із 24 лютого цього року російська армія застосувала проти України вже 2400 різних ракет. Абсолютна більшість – по цивільній інфраструктурі. По підприємствах, по складах, у тому числі по складах із продовольством, по житлових будинках, по залізниці", – наголосив Зеленський.
За його словами, керівництво РФ вважає, що Україна має бути колонією Росії, а "якщо народ не хоче підкоритися, його вирішено знищити".
"Вражає, з якою відвертістю Росія намагається повернути у світове життя порядки тих старих часів, коли колонізатори та імперії нав'язували свою політику чи своє панування іншим народам", – наголосив Зеленський.
Четвертим аспектом президент України назвав ставлення російських окупантів до людей на захопленій території. Як приклад він згадав окупацію РФ Криму 2014 року.
"Не буває жодного тижня – я підкреслюю це, жодного тижня за вісім років, – щоб не надходили новини про нові репресії або судилища проти тих, хто не влаштовує окупантів. Як наслідок – ви не знайдете в Європі іншого місця, ніж окупований Росією Крим, де так безкарно і так масово репресують мусульман і всіх інших, хто просто хоче жити своїм вільним життям. Як це можна не бачити чи ігнорувати? Це ж відбувається на очах у всього світу", – заявив він.
П'ятим аспектом російської агресії Зеленський вважає загрозу використання ядерної зброї.
"Російські державні пропагандисти відкрито погрожують ядерною зброєю. Світові політики готуються до можливості застосування Росією так званої тактичної ядерної зброї або хімічної зброї, біологічної зброї. Що це означає для світу? Передусім це може призвести до зміни ставлення різних держав до зброї масового ураження. Якщо Росія безкарно вдається до ядерного шантажу, то різним силам у світі може здатися логічним, щоб для себе набути ядерну зброю. Сказати, що це небезпечно для всього світу, – нічого не сказати", – пояснив він.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
24 лютого президент РФ Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну і назвав це "демілітаризацією" та "денацифікацією" України. У РФ війну називають "спецоперацією".
Станом на кінець травня російські загарбники окупували частини кількох областей півдня та сходу України, з північних регіонів країни окупантів вигнали.