У чому обвинувачують Медведчука, скільки років в'язниці йому загрожує і кого вже засудили за держзраду в Україні. Головне G

Віктора Медведчука обвинувачують у держзраді й замаху на розкрадання національних ресурсів
Фото: ЕРА

Офіс генпрокурора спільно зі Службою безпеки України висунули підозри народним депутатам від фракції "Опозиційна платформа – За життя" (ОПЗЖ) Вікторові Медведчуку й Тарасові Козаку. Їх підозрюють у державній зраді й замаху на розкрадання національних ресурсів на тимчасово окупованій території Криму. Подробиці кримінальної справи і що реально загрожує його фігурантам – у матеріалі "ГОРДОН".

Що сталося?

Про висунуті Медведчуку й Козаку підозри вперше стало відомо вдень 11 травня. Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова повідомила про це на своїй сторінці у Facebook.

Незадовго до появи поста генпрокурорки стало відомо, що в одному з київських будинків Медведчука СБУ проводить обшук.

Вручити підозру особисто фігурантам кримінального провадження правоохоронцям не вдалося: Медведчука не знайшли, хоча 8 травня він повернувся в Україну, а Козак виїхав у Росію.

11 травня СБУ провела обшук в київському будинку Медведчука. Відео: 24 канал / YouTube

У чому обвинувачують Медведчука і Козака?

Подробиці кримінального провадження стосовно Медведчука і Козака озвучили того самого дня ввечері на спільній пресконференції генпрокурорки Венедіктової і голови СБУ Івана Баканова.

На думку керівників правоохоронних органів, Медведчук безпосередньо причетний до діяльності, спрямованої на підрив економічної безпеки України, змови з керівництвом Російської Федерації і допомоги в легітимізації анексії Криму. Козак проходить у справі як спільник Медведчука.

Нардепів обвинувачують за трьома епізодами:

1) допомоги Росії в заволодінні нафтогазовим родовищем в анексованому Криму;
2) незаконного передання спецслужбам РФ відомостей, що містять державну таємницю;
3) вербування українців для поширення російської пропаганди.

Інфографіка: ssu.gov.ua

Епізод 1: передання нафтогазового родовища у Криму

За словами правоохоронців, події відбулися 2015 року в анексованому Криму, коли підозрювані сприяли переданню Росії документальної бази родовища "Глибока", розташованого у виключній морській зоні України у прикерченському шельфі Чорного моря.

"Без цих документів та інших вчинених ними [підозрюваними] та їхніми спільниками дій, на переконання спеціалістів, процес підготовки та розробки родовища окупаційною владою РФ зайняв би роки і потребував би значних матеріальних ресурсів", – ідеться на сайті Офісу генпрокурора.

Дозвіл на використання цього родовища був у зареєстрованого в Києві ТОВ "Нові проекти", яке слідство вважає афілійованим із Медведчуком.

"У 2015 році наші підозрювані фактично взяли й передали окупантам усю матеріальну та документальну базу цього родовища... Медведчук мав ексклюзивні дані й документи щодо родовища, на здобуття яких окупанту знадобилися б роки, фактично з березня 2015 року розпочався абсолютно незаконний процес передачі цих даних окупаційній владі", – заявила Венедіктова.

За інформацією Венедіктової, корисні копалини, що залишилися в анексованому Криму, експерти оцінюють майже у 2 трлн грн. Зокрема, ресурси родовища "Глибока", якщо перевести їх у грошовий еквівалент, становлять понад 38 млрд грн, не беручи до уваги грошей, витрачених на розвідувальні роботи, які проводили на цій ділянці із 2002 року.

Як один із доказів озвучених обвинувачень на пресконференції оприлюднили аудіозаписи телефонної розмови між Медведчуком і заступником глави уряду Російської Федерації, із яким у Медведчука були, за словами Венедіктової, "дружні стосунки". Прізвища посадовця не назвали, але голос схожий на Дмитра Козака, який на той час обіймав цю посаду.

Фрагмент телефонних перемовин 2015 року між Медведчуком і російським високопосадовцем, імовірно Дмитром Козаком. Відео: Служба безпеки України / YouTube

На записі співрозмовники обговорюють перереєстрацію "Нових проектів" у Криму. "Там ліцензія із 12-го року, за яку я воював із [тодішнім президентом України Віктором] Януковичем... Я зараз створюю нову юрособу в Росії і передаю це майно з України туди", – говорив співрозмовникові Медведчук.

"Поясню, про що мова: після анексії півострова окупанти почали якусь "націоналізацію" підприємств, ресурсів та іншого майна. Стартував процес незаконної перереєстрації юридичних осіб. І українські політики долучаються до розроблення родовища на окупованій території і фактично допомагають державі-агресору, яка це родовище й забрала", – уточнив Баканов.

Доповнення до епізоду 1: лист Путіну

За версією слідства, безпосередньо Медведчук надсилав лист президенту РФ Володимирові Путіну про перереєстрацію родовища "Глибока". За словами Баканова, це стало новою схемою перереєстрації українських підприємств в анексованому Криму, що дає змогу платити податки Росії.

СБУ опублікувала фото листа Путіну від імені ТОВ "Нові проекти", проте рукописні правки на чернетці зроблено, як засвідчила експертиза, особисто Медведчуком.

Один із доказів у справі: лист на ім'я президента РФ щодо українського родовища у Криму. За даними слідства, рукописні правки в текст вносив Медведчук. Фото: ssu.gov.ua


Довідка "ГОРДОН".
Медведчук – один із найбагатших депутатів Верховної Ради. Він увійшов до сотні найбагатших українців за версією журналу Forbes. Видання оцінило його статки в $620 млн, він наразі на 12-му місці в рейтингу. Політик відомий своїми зв'язками з Росією, він кум президента РФ Володимира Путіна.

У лютому 2021 року РНБО ввела санкції проти Медведчука, його близького соратника, нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака і належних їм та їхнім сім'ям компаній. Обмеження до цих осіб вирішили застосувати на підставі розслідування СБУ щодо фінансування тероризму. Під санкції, зокрема, потрапив Новошахтинський завод нафтопродуктів, оскільки, за даними ЗМІ, він забезпечував нафтопродуктами окуповані Росією території Донецької та Луганської областей. Секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що дизпальним із цього заводу заправляють російські танки в ОРДЛО.

Епізод 2: передання спецслужбам РФ даних про українських військових

За даними слідства, цей епізод стався в серпні 2020 року і стосувався передання спецслужбам РФ даних про розташування підрозділу Збройних сил України.

"Пан Медведчук направив Козаку, котрий тоді перебував на території РФ і, скоріше за все, перебуває там і сьогодні, секретні дані про розташування прихованого військового підрозділу Збройних сил України, його особовий склад, бойову підготовку. Такий собі подарунок, на думку слідства, призначався для спецслужб Російської Федерації", – розповів на пресконференції Баканов.

Епізод 3: пропаганда і вербування українців

За словами Баканова, Медведчук і Козак займалися розробленням проєкту "Луч", за допомогою якого планували вирубувати українських мігрантів у РФ. Голова СБУ уточнив, що на паперах організація мала "тісно займатися українцями, які їдуть працювати і навчатися в Росію, налагоджувати співпрацю та обмін людськими ресурсами між нашими країнами".

"Але справжня мета – створення інфраструктури впливу на користь РФ за допомогою трудових мігрантів. А вже через механізми цього "Луча" – збирати персональні дані українців, вербувати їх, впливати на внутрішню політику нашої держави, поширювати пропаганду РФ або інформацію в контексті, вигідному РФ. Це, на думку слідства, антиукраїнська діяльність", – розповів Баканов.

Він показав чернетки щодо проєкту й повідомив, що рукописні правки зроблено рукою Медведчука, що підтвердила експертиза.

11 травня 2021 року. Спільна пресконференція голови СБУ Івана Баканова і генпрокурорки Ірини Венедіктової про справу Медведчука – Козака. Фото: ЕРА

Скільки загрожує підозрюваним?

Венедіктова запевнила, що політики у справі немає, ідеться лише про кримінальні злочини. Медведчука і Козака підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених такими статтями:

ч. 1 ст. 111 – "Державна зрада", загрожує від 12 до 15 років із конфіскацією майна або без. Раніше підозра за цією статтею мала на увазі арешт без права на заставу, але два роки тому Конституційний Суд скасував норму про безальтернативний арешт і дозволив підозрюваним вносити заставу за звільнення.

ч. 1 ст. 438 – "Порушення законів та звичаїв війни", зокрема розкрадання національних цінностей на окупованих територіях, загрожує від восьми до 12 років в'язниці.

Довідка "ГОРДОН". У квітні генпрокурорка України Ірина Венедіктова розповіла, що слідство працює над низкою кримінальних проваджень, у яких фігурує прізвище Медведчука, але проєктів підозр щодо них поки що немає. За її словами, слідство активно працює, зокрема через мережу автозаправок, яку пов'язують із Медведчуком, за фактами ймовірного незаконного переміщення нафтопродуктів із РФ поза митним контролем і за ухиляння від сплати податків.

На думку адвоката і правозахисника Василя Рябченка, судовий розгляд справи про держзраду стосовно Медведчука і Козака можуть слухати в закритому режимі.

"Справи про держзраду, як правило, заслуховують у закритому судовому засіданні, оскільки можуть озвучити факти, не призначені для загального користування. Сторона захисту зазвичай подає клопотання про розгляд справи в закритому режимі. Оскільки Медведчук – публічна людина, то, найімовірніше, так може бути й у цій справі", – розповів адвокат.

Реакція підозрюваних

Медведчук назвав справу про держзраду "сфабрикованою за наказом влади", а те, що відбувається, – "політичною розправою за свою принципову позицію". Відповідну заяву було опубліковано на сайті ОПЗЖ.

"Заявляю, що я перебуваю в Україні і не збираюся ховатися від правосуддя. Я й надалі братиму участь у законних слідчих діях і домагатимуся справедливості як для себе, так і для всіх українських виборців, які довірили мені високе звання народного депутата України", – заявив Медведчук.

Заяв Козака наразі немає.

Кого із 2014 року засудили за держзраду?

Першим серед топполітиків, засуджених за держзраду, був Віктор Янукович, який став президентом 2010 року й усунутий від влади після втечі до Росії в лютому 2014 року.

24 січня 2019 року Оболонський райсуд Києва заочно визнав Януковича винуватим у державній зраді й пособництві у веденні агресивної війни і засудив його до 13 років позбавлення волі. У жовтні 2020 року Київський апеляційний суд залишив це рішення чинним. На початку 2021 року захист Януковича подав касацію.

За даними "Бюро судової інформації", протягом 2014–2019 років в Україні за ст. 111 було засуджено 20 осіб, а кримінальні провадження стосовно 77 осіб за цим обвинуваченнями закрили.

2020 року, за інформацією "Судового репортера", за держзраду засудили шістьох осіб, серед яких колишні кримські судді Леонід Мязгов і Юрій Берещанський (кожного засудили до 12 років), агент ФСБ в Україні Олег Смородинов (12 років), полковник ЗСУ Іван Без'язиков (13 років), колишній "міністр охорони здоров'я" в окупаційній адміністрації Криму Петро Михальчевський (10 років).

Імені шостого громадянина України, засудженого за держзраду, не афішували, судові слухання щодо нього проводили в закритому режимі, а вирок засекречено. Відомо лише, що на замовлення ФСБ він намагався вчинити диверсію на території приватного підприємства "Сєвєродонецьке об'єднання АЗОТ".

Повне відео пресконференції Баканова і Венедіктової. Відео: Офіс генерального прокурора / YouTube