"Антонов" тимчасово припинив роботу над новим літаком "Мрія" – ЗМІ

Росіяни розбомбили ангар із "Мрією" у перший день повномасштабної війни
Фото: Національна поліція України / Telegram

Державне підприємство "Антонов" тимчасово зупинило роботу з відновлення літака Ан-225 "Мрія" – її планують продовжити після закінчення бойових дій. Про це 20 вересня написала "Економічна правда"

За інформацією співрозмовників видання на підприємстві, працівники "Антонова" завершили всі термінові роботи. Зокрема, йдеться про дефектацію, яку потрібно було зробити якомога швидше, щоб зберегти вцілілі деталі літака. 

Після цього компанія "зосередила ресурси на більш пріоритетних для держави задачах", зазначили співрозмовники, не уточнивши, що саме мають на увазі. 

"Роботи фінансувалися зі спеціального фонду на відбудову "Мрії", на балансі якого зібрано $3 млн. Переважну більшість із цих грошей підприємство отримало як роялті від продажів доповнення до гри Microsoft Flight Simulator із літаком Ан-225. За договором із Microsoft американська компанія надавала "Антонову" 100% доходів у перший рік продажу доповнення до гри, але з умовою, що всі зібрані гроші обов’язково мають бути витраченими на відбудову цього літака", – розповіло видання. 

Точну вартість відновлення літака поки не розраховували, пише ЗМІ. За інформацією видання, вона буде залежати від того, чи зможе "Антонов" використати як "донорів" деталей російські літаки "Руслан", які стоять заарештовані в Канаді (один) і Німеччині (три). ЕП писала, що "Антонов" разом із Мін'юстом і МЗС хочуть їх конфіскувати на користь України.

Контекст:

Ан-225 "Мрія" розробило київське конструкторське бюро імені Олега Антонова у 1980-х роках, перший політ він здійснив 21 грудня 1988 року. Спочатку літак було призначено для транспортування космічних кораблів багаторазового використання й елементів ракетних систем. Однак із 2000-х років його використовували для комерційних перевезень.

На сайті держпідприємства "Антонов" зазначено, що літак Ан-225 "Мрія" створювали у двох екземплярах, але повністю завершено лише один борт. Щоб добудувати другу "Мрію" (2018 року повідомляли, що фюзеляж зберігся в ідеальному стані й літак готовий на 70%), потрібні інвестор і приблизно $700 млн, розповідали на держпідприємстві.

Про знищення літака, який стояв в ангарі в Гостомелі під Києвом, стало відомо 27 лютого. "Після п'ятого авіанальоту розбомбили "Мрію" повністю. Це сталося в перший день [24 лютого]. Обстрілювали з вертольотів", – сказав мер міста Буча (розташоване за 4 км від Гостомеля) Анатолій Федорук.

Колишній капітан "Мрії" Дмитро Антонов говорив, що Ан-225 можна було врятувати, якби не топменеджмент держпідприємства. Він розповів, що літак пропонували евакуювати до Лейпцига ще за місяць до вторгнення РФ, але менеджмент "Антонова" не відповів на цей запит. На його думку, у представників топменеджменту ДП "Антонов" можна знайти "зв'язки з Російською Федерацією".

29 березня "Укроборонпром" усунув від виконання обов'язків гендиректора "Антонова" Сергія Бичкова. 4 квітня Бичкова звільнили. Його повідомили про підозру у службовій недбалості через знищення літака. 

7 листопада 2022 року в ДП "Антонов" заявили, що розпочали конструкторські роботи, пов'язані з будівництвом нової "Мрії". За експертною оцінкою, на той момент було приблизно 30% комплектування, яке можна використати для другого зразка літака. Вартість будівництва літака оцінювали щонайменше у €500 млн.