У штаб-квартирі ICAO відкрили стенд з українським літаком Ан-225 "Мрія"

В Україні хочуть збудувати нову "Мрію"
Фото: Yuliya Kovaliv / Facebook

У штаб-квартирі Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO), яка розташована в канадському місті Монреаль, 2 листопада відкрили стенд із літаком Ан-225 "Мрія". Про це повідомила у Facebook амбасадорка України в Канаді Юлія Ковалів.

Амбасадорка відкривала стенд разом із генеральним секретарем ICAO Хуаном Карлосом Салазаром, президентом ради ICAO Сальвадором Шакітано і представниками країн – членів ради організації.

"Сьогодні частинка української мрії, душі та нашого прагнення до свободи зайняла місце у стінах ICAO... Ми відбудуємо нашу "Мрію", і міжнародна спільнота готова нам у цьому допомогти", – написала Ковалів.

Вона додала, що, відкриваючи стенд, згадувала у своєму виступі початок 2020 року, коли "Мрію" з тоннами медичного вантажу "чекали в багатьох куточках планети, щоб захистити тисячі людей від пандемії".

"Тепер пам'ять про неї буде і в центрі організації, яка відповідає за безпечний розвиток цивільної авіації у світі і яка проявила свою силу та відданість rule-based order, виключивши Росію з ради ICAO", – написала амбасадорка.

Контекст:

На сайті держпідприємства "Антонов" зазначено, що літак Ан-225 "Мрія" створювали у двох примірниках, але повністю завершено лише один борт. Щоб добудувати другу "Мрію" (2018 року повідомляли, що фюзеляж зберігся в ідеальному стані й літак готовий на 70%), потрібні інвестор і приблизно $700 млн, розповідали на держпідприємстві.

Російські військові знищили літак, що стояв в ангарі в Гостомелі під Києвом, у перші ж дні повномасштабного вторгнення. Про це стало відомо 27 лютого. "Після п'ятого авіанальоту розбомбили "Мрію" повністю. Це сталося першого дня [24 лютого]. Обстрілювали з вертольотів", – сказав мер міста Буча (розташоване за 4 км від Гостомелю) Анатолій Федорук.

Колишній капітан "Мрії" Дмитро Антонов говорив у відеозверненні 19 березня, що Ан-225 можна було врятувати, якби не топменеджмент держпідприємства. Він розповів, що літак пропонували евакуювати в Лейпциг ще за місяць до вторгнення РФ, але менеджмент "Антонова" не відповів на цей запит. На його думку, у представників топменеджменту ДП "Антонов" можна знайти "зв'язки з Російською Федерацією".

29 березня "Укроборонпром" усунув Сергія Бичкова від виконання обов'язків гендиректора "Антонова". 4 квітня Бичкова звільнили, повідомляло "Радіо Свобода". У СБУ 18 жовтня заявили, що керівництво "Антонова" не вжило всіх необхідних заходів для збереження літака "Мрія". Зараз Бичков перебуває під вартою, обвинувачення його у службовій недбалості передано до суду.

7 листопада в ДП "Антонов" повідомили, що розпочато конструкторські роботи, пов'язані з будівництвом нової "Мрії". За експертною оцінкою, на той момент було приблизно 30% компонентів, які можна використовувати для другого зразка літака. Вартість будівництва літака оцінювали щонайменше в €500 млн. У компанії додали, що "детальнішу інформацію буде поширено після перемоги України у війні".