Слідство вважає винними у знищенні літака "Мрія" ексгендиректора ДП "Антонов" і відповідального за авіабезпеку – СБУ
До суду передали обвинувальний акт у межах кримінального провадження щодо знищення на початку повномасштабного вторгнення російських загарбників у лютому 2022 року найбільшого українського літака Ан-225 "Мрія". Про це 27 лютого поінформувала Служба безпеки України.
"Служба безпеки зібрала беззаперечні докази вини колишніх посадовців ДП "Антонов": гендиректора й начальника підрозділу з авіабезпеки. Злочинні дії ексчиновників призвели до тимчасового захоплення стратегічно важливого аеродрому під час боїв за Київ і знищення літака Ан-225 "Мрія", – ідеться в повідомленні.
У СБУ зазначили, що їхні слідчі завершили досудове розслідування і скерували обвинувальний акт до суду.
"За даними слідства, напередодні повномасштабного вторгнення РФ фігуранти не допустили військовослужбовців Національної гвардії України на територію Гостомельського аеропорту для підготовки до його захисту. Для цього впродовж січня – лютого 2022 року посадовці розпорядилися заблокувати допуск українських військових на територію об'єкта", – підкреслила спецслужба.
За її даними, обидва підозрювані перебувають під вартою, їх обвинувачують за ч. 2 ст. 27, ч. 2 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань) Кримінального кодексу України.
Прізвищ підозрюваних у повідомленні не вказано, але директором "Антонова" у той період був Сергій Бичков.
10 березня 2023 року Бичкова повідомили про підозру за перешкоджання законній діяльності ЗСУ й інших військових формувань в особливий період, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки. 5 квітня його повідомили про ще одну підозру – у службовій недбалості.
29 березня "Укроборонпром" усунув Сергія Бичкова від виконання обов'язків гендиректора "Антонова". 4 квітня Бичкова звільнили, повідомляло "Радіо Свобода".
У липні Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Офісу генерального прокурора повідомляла, що до суду скерували обвинувальний акт стосовно ексгендиректора ДП "Антонов" за обвинуваченням у службовій недбалості.
У СБУ 18 жовтня заявили, що керівництво "Антонова" не вжило всіх необхідних заходів для збереження літака "Мрія". У межах кримінального провадження СБУ провела низку обшуків, спецслужба встановила, що "окремі працівники підприємства" довго перешкоджали силам оборони в організації протиповітряної й наземної охорони аеродрому в Гостомелі. "Усе це призвело до знищення Ан-225 і кількох літаків", – ішлося в повідомленні.
Контекст:
На сайті держпідприємства "Антонов" зазначено, зазначено, що створювали два зразки літака Ан-225 "Мрія", але повністю завершено лише один борт. Щоб добудувати другу "Мрію" (2018 року повідомляли, що фюзеляж зберігся в ідеальному стані й літак готовий на 70%), потрібні інвестор і приблизно $700 млн, розповідали на держпідприємстві.
Про знищення літака, який стояв в ангарі в Гостомелі під Києвом, стало відомо 27 лютого. "Після п'ятого авіанальоту розбомбили "Мрію" повністю. Це сталося в перший день [24 лютого]. Обстрілювали з вертольотів", – розповів мер міста Буча (розташованого за 4 км від Гостомеля) Анатолій Федорук.
Колишній капітан "Мрії" Дмитро Антонов казав у відеозверненні 19 березня, що Ан-225 можна було врятувати, якби не топменеджмент держпідприємства. Він розповів, що літак пропонували евакуювати до Лейпцига ще за місяць до вторгнення РФ, але менеджмент "Антонова" не відповів на цей запит. На його думку, у представників топменеджменту ДП "Антонов" можна знайти "зв'язки з Російською Федерацією".