СБУ оголосила про підозру генералу РФ, за наказом якого окупанти захопили аеродром Гостомель, де знищили "Мрію"
У СБУ зазначили, що за наказом цього генерала російські окупанти навесні 2022 року захопили аеропорт "Гостомель" у Київській області. Саме тоді було знищено найбільший транспортний літак у світі, український Ан-225 "Мрія".
До штурму аеродрому Концевий залучив підрозділи спецпризначення повітрянодесантних військ і армійської авіації РФ.
"Встановлено, що російський генерал входить до складу вищого військового командування ЗС РФ і брав безпосередню участь у плануванні, підготовці та здійсненні збройної агресії проти України. За даними слідства, ще з 2019 року він організував на території Росії та Білорусі підготовку ворожих десантників до ураження й захоплення стратегічних наземних цілей на території нашої держави", – ідеться в повідомленні.
Концевому оголосили про підозру за ч. 3 ст. 110 (посягання на територіальну цілісність і недоторканність України) та ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв'язання й ведення агресивної війни, вчинене за попередньою змовою осіб) Кримінального кодексу України. Санкція статей передбачає до 15 років позбавлення волі.
Контекст:
На сайті держпідприємства "Антонов" зазначено, що літак Ан-225 "Мрія" створювали у двох екземплярах, але повністю завершили лише один борт. Щоб добудувати другу "Мрію" (у 2018 році повідомляли, що фюзеляж зберігся в ідеальному стані й літак готовий на 70%), потрібні інвестор і приблизно $700 млн, розповідали на держпідприємстві.
Про знищення літака, який стояв в ангарі у Гостомелі під Києвом, стало відомо 27 лютого. "Після п'ятого авіанальоту розбомбили "Мрію" повністю. Це сталося в перший день [24 лютого]. Обстрілювали з вертольотів", – сказав мер міста Буча (розташоване за 4 км від Гостомеля) Анатолій Федорук.
Колишній капітан "Мрії" Дмитро Антонов говорив у відеозверненні 19 березня, що Ан-225 можна було врятувати, якби не топменеджмент держпідприємства. Він розповів, що літак пропонували евакуювати до Лейпцига ще за місяць до вторгнення РФ, але менеджмент "Антонова" не відповів на цей запит. На його думку, у представників топменеджменту ДП "Антонов" можна знайти "зв'язки з Російською Федерацією".
29 березня "Укроборонпром" усунув Сергія Бичкова від виконання обов'язків гендиректора "Антонова". 4 квітня Бичкова звільнили, повідомляло "Радіо Свобода".
У СБУ 18 жовтня заявили, що керівництво "Антонова" не вжило всіх необхідних заходів для збереження літака "Мрія". У межах кримінального провадження СБУ провела низку обшуків, спецслужба встановила, що "окремі працівники підприємства" довго перешкоджали силам оборони в організації протиповітряної й наземної охорони аеродрому в Гостомелі. "Все це призвело до знищення Ан-225 і кількох літаків", – ідеться в повідомленні.
10 березня Бичкова повідомили про підозру у зв'язку зі знищенням "Мрії" за ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ й інших військових формувань в особливий період, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки). 5 квітня його повідомили про ще одну підозру за ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу України (службова недбалість).