Генерал Годжес: Якщо хтось у світі й може знести Кримський міст, то це Буданов
Звільнення Криму має вирішальне значення для всієї війни, яку веде країна-агресор Росія проти України. Про це заявив екскомандувач американської армії в Європі Бен Годжес в інтерв'ю hromadske, опублікованому 5 грудня.
Він наголосив, що Україна має зробити все від неї залежне, щоб російський військово-морський флот і військово-повітряні сили не могли вільно діяти на території півострова. Також Росія має втратити можливість використовувати Крим як логістичний хаб.
За словами Годжеса, українські Збройні сили успішно просуваються в цьому напрямку. Зокрема, більшість російського Чорноморського флоту вже вивели із Севастополя. Також українцям вдалося знищити більшість великих поромів, які РФ використовувала для постачання військового спорядження до Криму.
"Але лишається ще Кримський міст. Росіяни багато зробили, щоб захистити його. А втім, коли прийде час, його теж знищать", – заявив він.
На запитання, чи можна знищити Кримський міст ракетами TAURUS та ATACMS, Годжес відповів, що це не та зброя, якою знищують мости.
"Удари цими ракетами можуть зробити дірку в мосту. Але цього недостатньо. Там забагато сталі й бетону. Тому знадобиться величезна кількість вибухівки різних типів. Щоб знищити цей міст, потрібна добре спланована операція. Недостатньо лише одного удару, щоб розібратися з такою переправою. Я думаю, якщо хтось у світі й може знести цей міст, то це [очільник Головного управління розвідки Міноборони України] генерал [Кирило] Буданов. Я впевнений, що в ГУР є люди, які працюють над планом знищення Кримського мосту", – сказав Годжес.
Контекст:
Міст через Керченську протоку, який з'єднує Крим і Росію, країна-агресор почала будувати за рік після окупації півострова – 2015 року. Автодорожній міст відкрили 2018 року, залізничний – у 2019–2020 роках. Під час повномасштабної війни на Кримському мосту двічі сталися вибухи. Перший – 8 жовтня 2022 року. Було пошкоджено залізничне полотно мосту і зруйновано кілька прольотів його автомобільної частини. Другий вибух стався 17 липня 2023 року. Унаслідок інциденту було серйозно пошкоджено два прольоти мосту. За атаками на міст стояли українські спецслужби.
У березні 2024 року голова СБУ Василь Малюк повідомив, що Україна має потенціал для повного руйнування Кримського мосту, але Росія вже не використовує його для переміщення зброї й боєприпасів. На думку начальника військової розвідки України Кирила Буданова, далекобійні ракети ATACMS, які США передали Україні, можуть знищити міст, "питання лише в їхній кількості". Керченський міст має бути зруйновано в межах "десакралізації Криму", зазначав начальник ГУР і припускав, що це може відбутися до кінця цього року.