Росія відкидає можливість перегляду умов для переговорів з Україною – ISW
Країна-агресор Росія й далі наполягає на тому, що переговори з Україною мають ґрунтуватися на тих самих безкомпромісних вимогах, які висували на початку повномасштабної війни, незважаючи на те, що відтоді Україна звільнила значну частину території. Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому 25 грудня.
Спікерка Ради Федерації РФ Валентина Матвієнко заявила 24 грудня, що Росія відкрита до компромісів у переговорах з Україною, але водночас наголосила, що умови, висунуті під час переговорів у Стамбулі в березні 2022 року, залишаються незмінними.
У такий спосіб вона повторила вимогу нелегітимного президента РФ Володимира Путіна, висловлену на його щорічній телевізійній пресконференції 19 грудня. Очікують, що високопоставлені російські чиновники, імовірно, зроблять аналогічні заяви перед вітчизняною й іноземною аудиторією найближчими тижнями, зазначають у звіті.
За даними аналітиків ISW, такі заяви свідчать про впевненість Путіна, що він зможе перемогти Україну, незважаючи на колосальні втрати РФ на фронті й те, що Україна змогла відвоювати значні території.
У Стамбулі 2022 року Росія вимагала, щоб Україна залишалася постійно нейтральною державою, яка не зможе вступити в НАТО, нагадали в ISW. Також у Кремлі хотіли скорочення Збройних сил України до 85 тис. військових. Вимоги Росії у Стамбулі переважно були детальнішими версіями вимог, які Путін висував за кілька місяців до початку повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року, включно з "демілітаризацією" й нейтралітетом України.
Контекст:
Процес переговорів щодо закінчення війни між Україною і країною-агресором припинили 2022 року, оскільки з російського боку не було конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України. Президент США Джо Байден говорив, що ці переговори "зайшли у глухий кут" не з провини Києва. РФ 2022 року неодноразово висувала Україні вимогу капітуляції, пізніше – наполягала на переговорах за Стамбульськими домовленостями.
Лише протягом осені 2024 року Путін щонайменше чотири рази заявляв про можливість переговорів. Зокрема, 5 вересня на форумі у Владивостоці, 24 жовтня на саміті БРІКС, в інтерв'ю російській пропагандистці Ользі Скабєєвій, оприлюдненому 25 жовтня, і 7 листопада під час свого виступу на засіданні дискусійного клубу "Валдай".
Президент України Володимир Зеленський заявляв, що такі диктатори, як Путін, "не брешуть тільки тоді, коли мовчать". Також він заявив, що жодних Стамбульських домовленостей немає, на переговорах був ультиматум російської сторони, і Україна на нього не погодилася.