"Росії доведеться відповідати більшості країн світу". Зеленський розповів, якою буде взаємодія з РФ після саміту миру

Зеленський: Порядок денний не може бути порядком денним Росії
Фото: president.gov.ua

Країни-агресора Росії не запросять на саміт миру у Швейцарії, щоб у неї не було можливості його зірвати, проте на наступному етапі з РФ взаємодіятимуть через посередників. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю Reuters, запис якого 21 травня в YouTube опублікував Офіс президента.

За його словами, Україна проти участі російської сторони в саміті, тому що вони "все блокують, усе зірвуть, не заспокояться, поки не покажуть той чи інший план закінчення війни, який буде ультиматумом, – як ми це багато разів бачили".

На думку президента, росіянам не можна "давати в руки" ініціативу.

"Порядок денний не може бути порядком денним Росії. Це війна проти нас, і тому в цьому є справедливість", – сказав Зеленський.

Він зазначив, що згода низки країн брати участь у саміті означає, що вони визнають "фундамент", який пропонує Україна, навіть якщо в підсумку висунуть свої уточнення чи пропозиції.

Президент додав, що основний задум полягає в тому, щоб виробити спільну позицію країн щодо трьох винесених на обговорення головних питань, а потім проінформувати про це Росію.

"Далі розроблять технічний покроковий план і потім уже презентують, передадуть це, на різних майданчиках різних країн будуть спілкуватися із представниками Росії... А тоді вже Росії доведеться відповідати більшості [країн] світу", – підкреслив Зеленський.

Контекст:

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Цю формулу мають обговорити на Глобальному саміті миру. Як зазначили в Офісі президента України, Київ наполягав, щоб Росії на першому саміті не було.

2 травня МЗС Швейцарії поінформувало, що на саміт миру запросили понад 160 делегацій. "Він відбудеться 15–16 червня 2024 року на курорті Бюргеншток. Саміт ґрунтуватиметься на дискусіях, які відбулися в останні місяці, зокрема щодо української формули миру й інших мирних пропозицій, заснованих на Статуті ООН і основних засадах міжнародного права", – ідеться в повідомленні.

24 квітня Зеленський, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Росія намагається не допустити проведення Глобального саміту миру й у неї є конкретний план, як це зробити.

Переговорну позицію, яку виробить саміт миру у Швейцарії, передадуть Росії, заявив прессекретар Зеленського Сергій Никифоров 3 травня.

За місяць до саміту миру у Швейцарії взяти в ньому участь погодилося 50 країн та організацій, розповіли у швейцарському МЗС.