Україна передала Катару список з іменами 561 дитини, яку вивезла РФ – Лубінець
Україна передала Катару, котрий є посередником у питанні повернення дітей, список з іменами 561 української дитини, яку країна-агресор Росія незаконно вивезла з української території. Про це повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець 25 квітня в Telegram.
Список уже опрацьовує російська сторона, повідомив Лубінець.
За його словами, за два дні вже є певні результати переговорів. Він підкреслив, що переговори відбуваються за посередництва Катару, прямих переговорів України з Росією не було. Зокрема, Україна очікує на повернення групи українських дітей додому, зазначив омбудсмен. "Наразі не розголошуємо деталі, адже наша позиція така: коли діти в Україні – тоді ми публічно повідомляємо про їхнє повернення", – написав він.
Також на переговорах порушили питання повернення так званих статусних дітей: дітей-сиріт, а також позбавлених батьківського піклування. "Ми наголосили, що юридично між біологічними батьками й офіційними всиновлювачами чи піклувальниками немає різниці. Тому РФ зобов'язана повертати дітей, незалежно від їхнього статусу", – розповів Лубінець.
Також Катар погодився прийняти перший список дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, й опрацьовувати питання щодо їхнього повернення в Україну. Лубінець зазначив, що за даними України, таких дітей може бути понад 3600.
Омбудсмен додав, що Катар погодився брати участь у переговорах із РФ щодо повернення цивільних громадян, яких незаконно затримала Росія.
Контекст:
За даними державного порталу "Діти війни" станом на 25 квітня, офіційно Україна змогла підтвердити депортацію 19 546 дітей, повернути вдалося лише 388.
Дитяча омбудсменка України Дар'я Герасимчук заявляла, що, оскільки частина території України зараз в окупації і влада не має туди доступу, може йтися про кілька сотень тисяч викрадених дітей.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт президента країни-окупанта РФ Володимира Путіна й Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії.
27 квітня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, у якій депортацію українських дітей названо геноцидом.