Без розблокування портів заплановані у бюджеті на 2023 рік податки від металургійної галузі отримати буде неможливо – експерт
У проєкті бюджету на 2023 рік, який розглядатиме Верховна Рада, уряд попередньо закладає надходження від залізорудної ренти у розмірі 5,4 млрд грн до державного і ще 2,3 млрд грн до місцевих бюджетів, тобто сукупно 7,7 млрд, написав він. Однак, на думку Каленкова, такий прогноз украй оптимістичний, 2021 року бюджет отримав лише трохи більшу суму від ренти – 8,07 млрд грн.
Водночас реальна ситуація в галузі украй критична, зазначив він: немає внутрішнього попиту, галузь у середньому завантажена на 15% від своїх довоєнних потужностей, виплавлення сталі за вісім місяців 2022 року скоротилося на 64,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року.
"Збільшення обсягів експорту може сприяти відновленню виробництва металу і залізорудної сировини, але в умовах блокування морських портів для продукції ГМК на це годі сподіватися. Зважаючи на значно довші маршрути до західних прикордонних переходів у порівнянні з транспортуванням до південних портів, а також на кількаразове підвищення тарифів "Укрзалізниці" – логістичні витрати підприємств ГМК із минулого року збільшилися в чотири-шість разів. Це суттєво впливає на собівартість, а отже, і на конкурентоспроможність нашої продукції на західних ринках. Галузь давно працює у збиток, доходи підприємств покривають лише 50–80% змінних витрат, навіть при середньому завантаженні на 15%", – наголосив він.
На думку експерта, для збільшення податкових та валютних надходжень держава зі свого боку має підтримати саму галузь, принаймні послабивши логістичне навантаження, зокрема через домовленості щодо розблокування портів для продукції гірничо-металургійного комплексу.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України значно скоротили експорт своєї продукції через блокаду морських портів, зокрема, металургійні компанії. Українські металургійні компанії не можуть доправляти свою продукцію покупцям морським шляхом, до того ж Росія вивозить захоплений метал і, ймовірно, спробує його продати на міжнародному ринку.
Протягом першого півріччя загалом експорт з України упав на 55,6%, а виторг від нього – на 23,7%, на початку липня писав заступник міністра економіки України Тарас Качка. Причини – блокування портів й ускладнення логістики, у зв'язку із чим собівартість української продукції зросла у рази. Через логістичні проблеми великі промислові підприємства скорочують або зупиняють виробництво: феросплавні підприємства працюють на 20% встановленої потужності, частина українських ГЗК також зупинила роботу.
По допомогу до уряду у зв'язку із ситуацією вже звернулися Північний гірничо-збагачувальний комбінат, "Камет-сталь", листи президенту написали "Запоріжсталь" та об'єднання підприємств "Укрметалургпром".