Підвищення тарифів в умовах, коли обсяги перевезень зростають, – це свідчення неефективного керівництва – експерт
Збільшення тарифів на вантажні перевезення є ознакою неефективного управління "Укрзалізницею", особливо в умовах рекордного зростання обсягів перевезень і доходів компанії. Про це в коментарі для УНІАН заявила Олена Колеснікова, голова галузевої ради Федерації металургів України.
"Я задала б питання про ефективність роботи керівництва. Тому що чергове латання дірок за рахунок підняття тарифів для промисловців і білого бізнесу, які страждають найбільше, – це для мене свідчення неефективної роботи", – заявила вона.
Колеснікова переконана, що "Укрзалізниця" має надати економічне обґрунтування для підвищення тарифів. Вона зазначила, що аргументи керівництва вантажного монополіста про "зближення класів" вантажів є непереконливими.
"Що взагалі таке зближення класів? Один використав логістику на 10%, а інший використав її на 110%, а платити ми мусимо однаково? Це зовсім не економічно обґрунтовано. Тому ми залишаємося повністю на своїй позиції: УЗ має перерахувати тарифи, тому що вони завищені для промисловості", – сказала голова галузевої ради Федерації металургів України.
Залізниці необхідно ефективно управляти своїми ресурсами та впроваджувати реформи для підвищення прозорості діяльності компанії й ліквідації корупції, вважає експертка.
"Якби вони робили потрібні реформи, не було б дивних закупівель або необґрунтованих абсолютно витрат, які в них є. І тоді це була б ефективна робота. Натомість зараз виглядає, що їхня ефективна робота ведеться виключно за рахунок підвищення тарифів тим, хто й так платить більше, ніж це обґрунтовано", – додала Колеснікова.
Контекст:
За підсумками першого півріччя 2024 року державна компанія "Укрзалізниця" відзвітувала про прибуток у розмірі 3,1 млрд грн. Попри позитивні результати в цей період, компанія прогнозує збитки в розмірі 2,7 млрд грн за підсумками року. Це вказано у фінансовому звіті "Укрзалізниці", на який посилається видання "Мінпром".
Видання зазначає, що компанія демонструє падіння прибутку на тлі рекордних тарифів і позитивної динаміки вантажних перевезень. За перше півріччя 2024 року прибуток зменшився на 1,7 млрд грн, хоча середньомісячний обсяг перевезень становив 15 млн тонн, що на 27% більше, якщо порівнювати з попереднім роком.