Словаччина вважає прийнятним український план щодо контролю за імпортом зерна, але вживатиме односторонніх заходів доти, доки його не оцінять
Словаччина вивчає запропонований Україною план дій щодо контролю за експортом українського зерна і вважає його таким, що може бути прийнятним. Про це повідомив міністр сільського господарства й розвитку села Словаччини Йозеф Біреш під час онлайн-зустрічі з міністром аграрної політики та продовольства України Миколою Сольським 20 вересня, написав пресцентр Мінагрополітики.
Біреш зазначив, що Словаччина з початку повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ активно допомагає Україні, зокрема аграрному сектору. Словацький міністр наголосив на важливості взаємного розуміння питання експорту сільгосппродукції.
"Міністри домовилися якнайшвидше допрацювати план, а також координувати ситуацію і зберігати конструктивні відносини між країнами", – ідеться в повідомленні.
Раніше, 19 вересня, Біреш обговорював питання ввезення українського зерна у Брюсселі під час засідання Ради ЄС із сільського господарства й рибальства, поінформував сайт міністерства сільського господарства й розвитку села Словаччини.
Вказують, що Біреш висловив свою незгоду з тим, що Єврокомісія не продовжила заборони на імпорт українського зерна, і повідомив, що Словаччина вжила заходів на національному рівні, заборонивши імпорт чотирьох видів агропродукції з України.
"Рішення ЄК не продовжувати заборони на імпорт призвело б до того, що наш ринок знову заповнило б дешеве українське зерно, що призвело б до колапсу в зерновому секторі... Ми вживатимемо одностороннього заходу (заборону на імпорт) доти, доки не оцінять гарантійний механізм із боку України й не з'являться гарантії того, що імпорт під контролем", – поінформував міністрів і ЄК Біреш.
За його словами, пропозиція України щодо контролю над експортом зерна надійшла пізно, і Київ міг її надіслати прикордонним країнам – членам ЄС до скасування ембарго, що дало б можливість її проаналізувати.
Потім ЄК мала б ввести перехідний період, щоб перевірити, наскільки ефективний цей механізм і чи зможе він запобігти неконтрольованому імпорту зерна з України, додав Біреш.
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня діяла заборона на вільні постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в Єврокомісії, Україна погодилася вжити заходів (включно з, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно.
Незважаючи на рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина (до кінця року) односторонньо продовжили заборону на імпорт українського зерна. Болгарія заборону скасувала.
18 вересня в Міністерстві економіки повідомили, що Україна розпочала судову процедуру через заборону на ввезення українського зерна до Польщі, Словаччини й Угорщини. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 19 вересня заявив, що Київ пропонує партнерам компроміс, і пригрозив Польщі й Угорщині забороною на ввезення їхніх товарів в Україну.
19 вересня в Мінекономіки України заявили, що Україна найближчими днями заборонить імпорт цибулі, помідорів, капусти і яблук із Польщі.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький попередив, що його країна готова розширити заборону на ввезення продукції з України, якщо Київ ескалюватиме конфлікт.