У Польщі заявили про "надмірний імпорт" агропродукції з України і анонсували посилення контролю на кордоні
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкерський 4 лютого заявив, що перевірка на кордоні нібито виявила надмірний імпорт агропродукції з України. Він анонсував посилення контролю і перевірок, повідомляють в X аграрного відомства Польщі.
"Надмірний імпорт сільськогосподарської продукції з України, яка не відповідає вимогам ЄС до виробництва, загрожує конкурентоспроможності польського сільського господарства", – ідеться в повідомленні.
Заступник Сєкерського Міхал Колодзейчак пообіцяв "захищати польських фермерів і виробництво польських харчових продуктів", цитує X польського аграрного міністерства.
Після перевірки в пункті пропуску "Медика" Сєкерський заявив про потребу посилення ветеринарної інспекції на кордоні з Україною.
А під час перевірок у пункті пропуску "Гребінне" Сєкерський назвав підтвердженим "надмірне ввезення на ринок Польщі цукру, олії, зернових продуктів".
Польський міністр додав, що через великі обсяги експорту товарів з України до країн ЄС Польщу нібито "витісняють із ринків Євросоюзу".
Контекст:
Із 2 травня до 15 вересня 2023 року діяла заборона на вільні постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку і насіння соняшнику в Польщу, Болгарію, Угорщину, Румунію і Словаччину. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі та інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.
15 вересня Єврокомісія скасувала заборону на ввезення української агропродукції. Як зазначили в ЄК, Україна погодилася вжити заходів (включно із, наприклад, системою ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути стрибків ціни на зерно. Попри рішення Єврокомісії, Польща, Угорщина і Словаччина в односторонньому порядку продовжили заборону імпорту українського зерна.
Із 6 листопада польські перевізники почали блокувати рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребінне" і "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії у пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
6 січня блокування пункту "Медика – Шегині" припинили – уряд Польщі домовився із фермерами про тимчасове зупинення протесту.
16 січня польські перевізники досягли згоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.
Польські фермери анонсували на 9 лютого нову блокаду кордону з Україною і шляхів усередині Польщі.