Адвокат: Розмір застави Шаповалова дивним чином збігається з курсом долара на день призначення – $10 млн
Видання наводить також рейтинг поточних застав, який очолює Шаповалов. Колишньому міністру інфраструктури Андрієві Пивоварському, підозрюваному в завданні збитків державі в розмірі $30 млн (понад 1 млрд грн за поточним курсом), заставу призначено в розмірі 10 млн грн.
"Шаповалову, якого не підозрюють у завданні збитків, хоча в його справі фігурує майже та сама сума, призначили заставу в 40 разів більшу, ніж Пивоварському", – ідеться в матеріалі.
Застава Шаповалова виявилася також у 100 разів більшою за заставу, призначену наркодилеру Юрієві Чернецькому – 4 млн грн. "І його провина, до речі, була доведена в суді", – підкреслює видання.
Хоча суди, як пояснюють юристи, на котрих посилається видання, і можуть перевищувати максимальні розміри застав, установлені КПК, це стосується лише особливо тяжких злочинів, до яких справа Шаповалова не належить.
Автори матеріалу звертають увагу на кілька застав, призначених у розмірі 107 млн грн. Такі застави було призначено, зокрема, колишньому керівнику НАК "Нафтогаз України" Андрієві Коболєву та голові Верховного Суду Всеволоду Князєву. До такої самої суми було знижено заставу для колишнього керівника Фіскальної служби Романа Насірова.
Цей збіг, вважає автор публікації, пояснити просто: "Якщо рахувати за поточним курсом 36 грн за $1, то 107 млн грн майже дорівнюють $3 млн".
"Таким чином, якщо й шукати якусь логіку в рішеннях судів щодо розмірів застав, то вона криється не тільки в нормах закону, а й у поточному ринковому курсі валют, а це вже викликає певні підозри", – пише видання.
Контекст:
У січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців рапорт про звільнення написав заступник міністра Вячеслав Шаповалов.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не укомплектували засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в постанові суду фігурують каски, бронежилети та взуття, закуплені за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима та якісною продукцією. Він також наголошував, що неякісної амуніції, за яку судять Шаповалова, жодної хвилини ЗСУ не використовували.
Юрист підкреслив, що в постанові суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов мав із цієї ситуації. Мітюрін вказує, що жодного з контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.
Ексзаступник міністра оборони зазначав в інтерв'ю "Главкому", що він навіть не підписував тих контрактів, які фігурують у його справі.