Процес проти ексзаступника міністра оборони Шаповалова аморальний – Мочанов
Він розповів, що був на суді щодо вибору запобіжного заходу для Шаповалова, де того просили перевести з ізолятора під домашній арешт або віддати на поруки.
"Поручителів було 11 військовослужбовців. І я. Сенс поруки не в тому, щоб доводити, що "рафік невинуватий", це зроблять адвокати. Хоча за ідеєю це і не адвокати мають робити, а в межах презумпції невинуватості обвинувачення має доводити винуватість", – зазначив Мочанов.
Він додав, що такі засідання проводили у справах генерала Дмитра Марченка, Андрія Антоненка (Ріффа), генерала СБУ Валерія Шайтанова. За словами Мочанова, прокуратура відмовляється слухати доводи захисту й у справі Шаповалова, який працював у важкі часи початку повномасштабної агресії. Тепер його обвинувачують у "зловмисному перешкоджанні виконанню завдань ЗСУ в особливий період".
"Смішно слухати цих діячів із боку обвинувачення, які розповідають, як і що потрібно було робити рік тому в активну фазу. Їм, напевно, із закарпатського котла, куди їх зібрали як чортів на перезмінку, – було видніше", – написав волонтер.
На його думку, Шаповалов не має перебувати під вартою просто тому, що хтось переконав суспільство й начальство у тому, що він злочинець.
"Якщо Шаповалов (Шайтанов, Марченко etc) винні – встановлюйте істину, доводьте провину й саджайте хоч на три довічні або відправляйте розміновувати ногами інженерні споруди ворога. Але так, як це відбувається зараз, – аморально", – наголосив Мочанов.
Такі справи часто закінчуються виправданням підозрюваного, проте його ім'я стає дискредитованим, а прокуратура не відповідає за це, водночас фігуранти довели свою чесність або службою у ЗСУ, або, як Шаповалов, своєю роботою в Києві, пояснив Мочанов.
"Вони всі заслужили, щоб навіть за підозр, які завжди йдуть поряд із їхніми посадами, – їм не обирали запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в ІТТ або СІЗО. А щонайменше домашній арешт, нічний або цілодобовий. В ідеалі – поруки або особисті зобов'язання", – резюмував він.
Контекст:
У січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців рапорт про звільнення написав заступник міністра Вячеслав Шаповалов.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалову оголосили підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не було укомплектовано засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в ухвалі суду фігурують каски, бронежилети та взуття, які закупили за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що протягом перших днів після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима та якісною продукцією. Він також наголошував, що неякісну амуніцію, за яку судять Шаповалова, ЗСУ не використовували жодної хвилини.
Юрист підкреслив, що в ухвалі суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов дістав із цієї ситуації. Мітюрін вказує, що жодного з контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.