"Увійшовши до кабінету, ти вже потенційно підсудний". Шаповалов дав інтерв'ю із СІЗО
Шаповалову вже двічі відмовляли у зміні запобіжного заходу. Нещодавно Печерський суд знову залишив його під вартою ще на два місяці, хоча адвокати ексзаступника міністра вказували в апеляційній судовій інстанції на необґрунтованість такого заходу й невиправданість призначеної судом застави – 400 млн грн.
Як нагадує "Главком", його обвинувачують в укладанні контрактів на постачання бронежилетів і шоломів, частина з яких виявилася такою, що не відповідає українським стандартам якості. На думку слідства, колишній заступник міністра мав додати до контрактів окремий пункт про якість і не проводити щодо них повної передоплати.
Тим часом контракти, про які йдеться, укладали з постачальниками з країн НАТО, котрі вже мали сертифікати якості Альянсу.
"У даному конкретному випадку просто було застосовано звичайну практику зовнішньоекономічної діяльності: зі зрозумілим нашим іноземним партнерам договором", – пояснює Шаповалов.
Стосовно передоплати, він радить згадати, про який період ідеться: "Ніхто не хотів продавати нам товар з оплатою за фактом доставки. Багато постачальників були впевнені, що Україна не витримає більше трьох діб чи тижня".
Питання із забезпеченням виносили на обговорення за участю верховного головнокомандувача на третій день великої війни, згадує Шаповалов.
"Я усвідомлював, що все, що зрозуміло мені й тим людям, які були в бункері, навряд чи буде зрозуміло тим, хто після війни перевірятиме бюрократичну чистоту наших дій і прийнятих рішень", – поділився ексзаступник міністра.
Саме це, на його думку, зараз відбувається.
"Увійшовши до кабінету, ти вже потенційно підсудний... І суд тобі не допоможе – там мало справедливості, і там закон не живе. Повірте мені – я цієї ілюзії вже позбувся", – сказав Шаповалов.
Контекст:
У січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців рапорт про звільнення написав заступник міністра Вячеслав Шаповалов.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалову оголосили підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремих підрозділів ЗСУ не було укомплектовано засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.
Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в постанові суду фігурують каски, бронежилети і взуття, які закупили за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'ятьох компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима і якісною продукцією. Він також наголошував, що неякісну амуніцію, за яку судять Шаповалова, жодної хвилини не використовували ЗСУ.
Юрист підкреслив, що в постанові суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов дістав із цієї ситуації. Мітюрин зазначає, що жодного з контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.