"Альянс, як і Україна, територіями не торгує". У МЗС України назвали неприйнятною заяву про обмін територій на членство в НАТО
Офіційний представник МЗС України Олег Ніколенко 15 серпня назвав неприйнятною заяву керівника апарату генерального секретаря НАТО Стіана Єнсена про те, що Україна може набути членства в НАТО в обмін на передання частини своєї території Росії.
У своїй заяві Єнсен зазначив, що дискусія про можливе членство України в НАТО після війни триває, і під час обговорень звучать варіанти, які передбачають територіальні поступки з боку Києва.
"Я не кажу, що так має бути. Але це може бути можливим рішенням", – пояснив він.
Ніколенко, реагуючи на таку заяву, написав у Facebook, що "розмови про вступ України в НАТО в обмін на відмову від частини українських територій є абсолютно неприйнятними".
"Завжди виходили з того, що Альянс, як і Україна, територіями не торгує. Свідома чи несвідома участь посадовців НАТО у формуванні наративу про можливість відмови України від своїх територій грає на руку Росії. Натомість в інтересах євроатлантичної безпеки обговорювати шляхи привидшення перемоги України та набуття нею повноправного членства в НАТО", – сказав він.
Ніколенко додав, що Україна налаштована на подальшу плідну співпрацю із секретаріатом НАТО для досягнення цієї мети.
Українська влада неодноразово заявляла, що має на меті деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Наприклад, у квітні глава МЗС Дмитро Кулеба зазначав, що Україна готова обговорювати будь-який мирний план, який не веде до здавання територій чи заморожування конфлікту.
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано у її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна здобула статус партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу у блок уже не потрібен план дій щодо членства, але поки що в ньому немає запрошення в Альянс. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення до вступу в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться у комюніке.