"Будемо боротися, щоб надати цю надважливу допомогу". Лідер демократів у Сенаті запевнив Зеленського, що США "не залишать" Україну
Лідер демократичної більшості в Сенаті США Чак Шумер запевнив у підтримці України з боку Сполучених Штатів. Про це він написав 23 лютого у Х за підсумками зустрічі американських сенаторів із президентом України Володимиром Зеленським.
"Президент Зеленський сказав мені і нашій делегації, що без цієї життєво важливої допомоги Україна програє війну із жахливими наслідками для українського народу, США, демократії та свободи, – написав у Х Шумер. – Спікер [Майк] Джонсон і Палата представників мають устати й ухвалити законопроєкт Сенату про національну безпеку якнайшвидше".
Шумер також написав послання Зеленському й народу України.
"Ви відважні. Сполучені Штати підтримують вас. Ми не залишимо вас. Ми будемо боротися й боротися, щоб надати цю надважливу допомогу вам і вашим хоробрим солдатам", – наголосив сенатор.
Шумер на чолі делегації Сенату США прибув у Львів 23 лютого. Зеленський розповів у Х, що зустрівся із Шумером, а також сенаторами Річардом Блюменталем, Джеком Рідом, Майклом Беннетом і Меггі Гассен.
"Цей візит – серйозний меседж із боку США, американського народу. Він говорить про те, що Сполучені Штати нас підтримують. Американці на боці правди, і у нас спільні цінності", – зазначив Зеленський.
Візит американської делегації відбувся на тлі затягування ухвалення Конгресом США законопроєкту з допомогою Україні.
Контекст:
20 жовтня 2023 року президент США Джо Байден подав запит у Конгрес на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.
Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".
Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп, він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони та імміграцію і він не має бути прив'язаний до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.
Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який містить допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників, яка пішла на канікули до 28 лютого, не розглянувши документ.
Джонсон ще до ухвалення документа Сенатом розкритикував законопроєкт за те, що він не регулює питання безпеки кордонів США, і заявив, що палата діятиме "на власний розсуд" під час його розгляду.
Байден 19 лютого заявив, що готовий зустрітися з Джонсоном для обговорення законопроєкту щодо фінансування допомоги Україні, Ізраїлю й Тайваню, якщо "йому є що сказати".