Данілов: Усі депутати від ОПЗЖ мають піти з Ради. Узяти свої речі, валізи і відправитися на всі сторони
Таку думку 13 січня в ефірі національного телемарафону висловив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов. Відеозапис ефіру за участю Данілова опублікували в YouTube каналу "Ми – Україна".
"Жоден із них не має морального права на сьогоднішній день перебувати у Верховній Раді України... Це проросійська партія, яка заводила сюди "русский мир"... Я б дуже хотів, щоб наші депутати відповідально до цього відносилися і розуміли, з ким вони мають справу… Це небезпечні рецидиви… Усі депутати від ОПЗЖ мають піти з Ради. Узяти свої речі, валізи і відправитися… на всі вільні сторони", – заявив Данілов.
Від початку повномасштабної війни 10 народних депутатів втратили мандати, заявив 13 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
"Шестеро – від ОПЗЖ та ще четверо – з їхньої політичної орбіти", – зазначив він.
Арахамія пообіцяв, що "буде ще більше".
Контекст:
19 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про припинення діяльності низки політичних партій, пов'язаних із Росією.
14 квітня РНБО зупинила діяльність партії і фракції ОПЗЖ у Раді. Після цього в ОПЗЖ також заявили про зупинення своєї діяльності в Україні через те, що політсилу "будували як партію миру, але миру зараз немає".
12 травня фракція ОПЗЖ офіційно припинила існування у Верховній Раді. Нардепи від ОПЗЖ створили свою депутатську групу "Платформа за життя та мир".
20 червня Восьмий апеляційний адмінсуд у Львові задовольнив позов Мін'юсту і заборонив партію "Опозиційна платформа – За життя". ОПЗЖ оскаржила це рішення. 15 вересня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду відхилив апеляцію ОПЗЖ і у такий спосіб остаточно заборонив її діяльність в Україні.
До початку повномасштабного вторгнення Росії у фракцію ОПЗЖ входило 43 депутати, нагадала "Українська правда" (зараз ці дані із сайта парламенту прибрали). Частина депутатів після 24 лютого вийшла з фракції, кількох депутатів, обраних до парламенту від цієї партії, після початку повномасштабного вторгнення позбавили мандатів: Іллю Киву та Юлію Льовочкіну – після подання ними відповідних заяв, Вадима Рабіновича, Тараса Козака, Рената Кузьміна і Віктора Медведчука – після позбавлення його українського громадянства.
У листопаді на сайті Офісу президента було зареєстровано петицію з проханням позбавити мандата нардепів, обраних від ОПЗЖ. 1 грудня президент доручив спікеру Ради Руслану Стефанчуку розглянути варіанти вирішення цього питання.
Ініціативу прискорити позбавлення повноважень нардепів із заборонених проросійських партій в Україні не підтримали майже вся фракція "Батьківщина", деякі представники "Слуги народу" та інших фракцій у парламенті, зазначили у "Чесно".