"Дивно розмінювати територію на "парасольку НАТО". В Офісі президента закликали "не заохочувати вбивць жахливими індульгенціями"
Якщо президент країни-агресора РФ Володимир Путін не зазнає поразки у війні, яку розв'язав проти України, і якщо в Росії не зміниться політичний режим, а воєнних злочинців не буде покарано, то війна повернеться й "апетити" країни-окупанта тоді будуть більшими. Про це радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк заявив у Twitter 15 серпня.
Так чиновник прокоментував заяву керівника апарату генерального секретаря НАТО Стіана Єнсена, який припустив імовірність того, що Україна може набути членства в НАТО в обмін на передання частини своєї території Росії (у МЗС України назвали неприйнятним висловлювання Єнсена).
"Розміняти територію на "парасольку НАТО?" Дивно. Тобто свідомо піти на програш демократії, заохочення глобального злочинця, консервацію російського режиму, знищення міжнародного права та обов'язкове перенесення війни на інші покоління. Бо чому Росія, не програвши, має добровільно відмовитися від провокацій, гібридів, традиційної поведінки? Очевидно, що, якщо Путін не зазнає нищівної поразки, політичний режим у Росії не зміниться, а воєнні злочинці не понесуть покарання, війна обов'язково повернеться зі збільшеними апетитами Росії. Спроби зберегти світовий порядок і встановити "поганий мир" через, скажімо прямо, тріумф Путіна не принесуть світові миру, але принесуть і ганьбу, і війну", – написав він.
Подоляк підкреслив, що це стосується будь-яких форматів "нового "розподілу Європи", зокрема з "парасолькою НАТО".
"Навіщо тоді пропонувати бажаний для Росії сценарій заморожування замість пришвидшення постачання зброї? Не треба заохочувати вбивць жахливими індульгенціями..." – додав він.
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – зазначено в комюніке.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Наприклад, у квітні глава МЗС Дмитро Кулеба зазначав, що Україна готова обговорювати будь-який мирний план, який не веде до здавання територій чи заморожування конфлікту.