Факти в підозрі ексзаступника міністра оборони Шаповалова не відповідають дійсності – адвокат

Шаповалов нагадав, що договори, на яких базується справа проти нього, підписував не він особисто, а департамент закупівель Міністерства оборони
Фото: mil.gov.ua

Виявлено докази того, що на момент, коли ексзаступник міністра оборони Вячеслав Шаповалов дістав підозру в скоєнні злочину, деякі факти в тексті підозри вже не відповідали дійсності. Про це в інтерв'ю виданню "Апостроф" розповів адвокат Шаповалова Сергій Мітюрін.

Колишньому чиновнику висунули обвинувачення в "перешкоджанні ЗСУ" через постачання війську неякісних товарів, проте його справа містить ознаки підтасовування певних даних, зазначив юрист.

"Зокрема, це стосується заявленої суми у 1,2 млрд грн, яка, як стверджується, була використана для поставки низькоякісних товарів. Сторона захисту надала документи, які свідчать, що частина контрактів, які фігурують у справі, була закрита до моменту вручення підозри 1 лютого 2023 року", – заявив Мітюрін.

Він уточнив, що з 11 згадуваних у підозрі контрактів чотири було закрито ще до завершення минулого року.

"Станом на грудень 2022 року за цими чотирма контрактами заборгованості не було, претензійна робота була завершена, а штрафи були сплачені. Іншими словами, всі господарські відносини між Міноборони і постачальниками. Тому цифри, зазначені в підозрі, не є актуальними. І тому сумніви мають викликати й інші факти", – зазначив він.

За даними захисника, точна сума виконаних контрактів, яку можна відняти від заявленого 1 млрд грн, становить приблизно 400 млн грн – більше ніж третина від згадуваної в підозрі суми, і це має вплинути на розмір застави.

"Нинішній рівень застави – 402 млн грн – є неадекватним. Заставу мали б переглянути, враховуючи, що чотири з 11 контрактів у підозрі були виконані. Призначення застави, яка відповідає або навіть перевищує розмір заподіяної шкоди, виходить за межі закону та логіки", – сказав Мітюрін.

Сам Вячеслав Шаповалов нагадав в інтерв'ю "Фактам", що договори, на яких базується справа проти нього, підписував не він особисто, а департамент закупівель Міністерства оборони. Водночас постачальники мали сертифікати якості або відповідності стандартам НАТО.

Контекст:

Шаповалов написав рапорт про звільнення у січні 2023 року на тлі скандалу навколо закупівель продуктів для українських військовослужбовців.

1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, унаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не було укомплектовано засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн.

Адвокат Сергій Мітюрін пояснював, що в постанові суду фігурують каски, бронежилети і взуття, які закупили за кордоном у той період, коли їх важко було знайти в іншому місці. Мітюрін додав, що в перші дні після 24 лютого кількість військових Збройних сил різко зросла в 3,5 раза. Кабмін спростив тоді систему закупівель для сил оборони. Міноборони за новими правилами оформило дев'ять закупівель у дев'яти компаній із країн НАТО, які мали сертифікати якості стандарту НАТО. Частина продукції вартістю 1 млрд грн виявилася неякісною, ці збитки виробники зараз відшкодовують грошима і якісною продукцією. Він також наголошував, що неякісну амуніцію, за яку судять Шаповалова, жодної хвилини не використовували ЗСУ.

Юрист підкреслив, що в постанові суду немає нічого про те, яку вигоду Шаповалов дістав із цієї ситуації. Мітюрін вказує, що жоден із контрактів, про які йдеться, Шаповалов не підписував. Державний департамент закупівель у складі Міноборони, як він пояснив, є самостійним органом.

Ексзаступник міністра оборони вже повідомляв в інтерв'ю "Главкому", що він навіть не підписував тих контрактів, які фігурують у його справі.