Генасамблея ООН обрала нову Раду з прав людини. Росія не змогла до неї повернутися
Генеральна Асамблея ООН 10 жовтня обрала новий склад Ради ООН з прав людини на 2024–2026 роки. Про це організація повідомила в Х (колишній Twitter).
До неї увійшло 15 країн: Албанія, Бразилія, Китай, Кот-д'Івуар, Болгарія, Бурунді, Куба, Домініканська республіка, Франція, Гана, Індонезія, Японія, Кувейт, Малаві, Нідерланди.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив у Telegram, що спроба Росії повернутися до складу ради не вдалася, незважаючи на зусилля.
"Країна-терорист, яка зухвало порушує основоположні права людини, чинить геноцид на українській землі, спотворює міжнародне гуманітарне право, намагалася повернути собі місце у Раді ООН з прав людини, з якої її вигнали півтора року тому. Тоді приводом для резолюції стали грубі порушення прав людини у місті Буча на Київщині... Щось змінилося? Так, на гірше! Відтоді стали відомі сотні подібних звірств агресора на Чернігівщині, Херсонщині, Харківщині... Росія вбиває, руйнує, викрадає не лише на українській землі. Як справжній терорист, вона шантажує країни, що розвиваються, пропонуючи їм зерно, зброю і навіть гроші в обмін на їхні голоси!" – написав омбудсмен.
Він зазначив, що сьогоднішнє рішення ООН – "перемога здорового глузду", а наступним кроком має бути виключення РФ із Ради Безпеки ООН.
Контекст:
Рада з прав людини (UNHRC) – міжнародний правозахисний орган у системі ООН, який замінив Комісію з прав людини. Є допоміжним органом Генеральної Асамблеї ООН.
7 квітня 2022 року Генасамблея ООН зупинила членство Росії в Раді з прав людини. За це рішення проголосувало 93 члени Генасамблеї, проти – 24, утрималося – 58. Як пояснив "Голос Америки", це рішення означає, що РФ не зможе голосувати й вносити пропозиції, але формально її вважатимуть членом РПЛ, права якого зупинено.
Одразу після голосування РФ оголосила, що ухвалила рішення про дострокове припинення своїх повноважень члена Ради ООН з прав людини.
26 вересня 2023 року ВВС написала з посиланням на джерела, що Росія веде агресивну кампанію з метою домогтися повернення до РПЛ. Reuters називало спроби РФ переобратися до ради "вирішальним випробуванням для зусиль Заходу щодо підтримки дипломатичної ізоляції Москви" у зв'язку з її вторгненням в Україну в лютому 2022 року.