Глава Євроради про початок переговорів з Україною і Молдовою: Я зроблю все, щоб переконати колег

Мішель назвав три аргументи, за допомогою яких переконуватиме лідерів ЄС ухвалити рішення про початок переговорів з Україною й Молдовою щодо вступу
Фото: president.gov.ua

Україні й Молдові для вступу в ЄС потрібно буде виконати багато завдань, зокрема щодо верховенства права, однак перший крок мають зробити на саміті Євросоюзу 14–15 грудня у Брюсселі. Про це 21 листопада в Києві на спільній пресконференції з президентами України й Молдови Володимиром Зеленським і Маєю Санду заявив глава Євроради Шарль Мішель. Відеозапис опублікували у Facebook Офісу президента України.

"Я зроблю все, щоб переконати 27 колег [лідерів країн – членів ЄС], що нам потрібне позитивне рішення у грудні", – запевнив Шарль Мішель.

Він назвав три аргументи, за допомогою яких переконуватиме учасників саміту ЄС.

По-перше, як зазначив Шарль Мішель, початок переговорів про вступ України й Молдови в ЄС "буде сигналом європейським громадянам, що ми дбаємо про їхню безпеку й добробут", оскільки розширення Євросоюзу дасть змогу зробити Європу безпечнішою й багатшою.

"По-друге, це буде сигналом для громадян України й Молдови, що ми є надійним партнером, що ми серйозні й що ми дотримуємося слова", – наголосив глава Євроради.

Окрім того, початок переговорів з Україною, яка в лютому минулого року зазнала повномасштабної російської агресії, "буде сигналом для Кремля і для всіх у світі, хто хоче підірвати світовий порядок".

Мішель і Санду приїхали до Києва з візитом 21 листопада, у річницю початку Євромайдану.

За словами глави Євроради, вступ України й Молдови в ЄС зробить Євросоюз сильнішим. Рішення про переговори з Молдовою й Україною – меседж, який почують у Москві, вважає Санду.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з Європейським союзом у 2014 році після перемоги Революції гідності. Того ж року Рада та Європарламент синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено в Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу за спеціальною процедурою. Невдовзі такі заявки подали Грузія й Молдова. 17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ до ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступу до Євросоюзу. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

8 листопада Єврокомісія оприлюднила звіт, яким рекомендувала розпочати переговори з Україною й Молдовою щодо вступу в ЄС. Саміт Євросоюзу у грудні має затвердити рішення ЄК.

Єврокомісія вважає, що Україна станом на початок листопада повністю виконала чотири із семи критеріїв кандидата на вступ до ЄС, зазначило "Радіо Свобода". За словами глави ЄК Урсули фон дер Ляєн, Україна виконала 90% реформ, яких від неї очікував ЄС, надаючи статус кандидата.

8 листопада Зеленський підписав указ про підготовку до переговорів щодо вступу України в ЄС, доручивши Кабміну забезпечити завершення виконання рекомендацій ЄК, поданих у звіті.

Переговори України з Євросоюзом про вступ розпочнуть на початку 2024 року, прогнозують в українському МЗС.