Яценюк: Зеленський або усуває всіх, хто був у його кабінеті під час доповіді щодо вагнерівців, або він і є той, хто провалив операцію
"Колишній начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба підтвердив, що операцію із захоплення путінських убивць із банди Вагнера реалізовувала українська розвідка і її було провалено свідомим рішенням керівництва держави. Лунає багато прізвищ, хто міг бути тим "щуром", який зрадив Українську державу, розкрив операцію та врятував путінських злочинців. Єдина особа, за кого голосував народ України і хто за законом відповідає за національну безпеку і здійснює загальне керівництво всією розвідкою, – Володимир Зеленський", – написав Яценюк.
На його думку, у цій ситуації є два варіанти розвитку подій.
"Перший – Зеленський негайно відстороняє всіх, хто був у його кабінеті під час доповіді щодо цієї спецоперації, і вимагає створити спеціальну незалежну слідчу групу, результатом діяльності якої є висунення обвинувачення в державній зраді конкретним посадовим особам із кабінету Зеленського. Другий – Зеленський і є тим, хто провалив спецоперацію і зрадив присягу президента України", – резюмував експрем’єр.
Контекст:
Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які входять до складу ПВК "Вагнер". У Раді безпеки Білорусі заявляли, що стосовно затриманих відкрили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомили, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.
Офіс генпрокурора України 12 серпня звернувся до Генпрокуратури Білорусі із запитами про видання 28 вагнерівців (дев'ять із них – громадяни України), які брали активну участь у війні на Донбасі у складі "ЛНР" і "ДНР", проте влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Зеленський вважає це недружнім кроком із боку Білорусі.
Головний редактор "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов 18 серпня заявив, що поїздка бійців ПВК "Вагнер" до Білорусі була частиною спецоперації Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України та СБУ: планували посадити літак із найманцями в Україні, після чого затримати їх. За словами Бутусова, спецоперація провалилася через рішення Єрмака та Зеленського про перенесення терміну вильоту бойовиків із Мінська, а також через витік інформації з України.
Це підтвердили екссекретар Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов і колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко. За їхніми словами, спецоперацію вели з 2019 року.
У СБУ назвали ці дані "фантастичним сценарієм". Начальник ГУР Кирило Буданов заявив, що бійців ПВК "Вагнер" до Мінська перекидали російські спецслужби і це не було спецоперацією СБУ.
Зеленський у вересні 2020 року заявив, що жодного "зливу" спецоперації із затримання вагнерівців не було, а в червні 2021 року порівняв сценарій спецоперації з примусовим приземленням у Мінську літака з опозиційним журналістом Романом Протасевичем. "Це точно не була наша операція. Ідея цієї операції – ідея інших країн, і те, що Україну максимально затягували в це питання, – це правда", – говорив Зеленський.
У вересні 2021 року голова парламентської тимчасової слідчої комісії Мар'яна Безугла заявила, що "спеціальний захід" СБУ та розвідки було розпочато в липні 2020 року. За словами Безуглої, це був суто український "спеціальний захід", у його плануванні не брали участі інші країни чи іноземні спецслужби. Вона стверджувала, що згідно з основним сценарієм, планували, що вагнерівці прилетять до Туреччини, де їх би затримали, оскільки вони проходять у базах даних через свою участь у війні в Сирії. Приземлення літака в Україні було серед додаткових сценаріїв.
Міжнародна розслідувальна група Bellingcat 17 листопада опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування "Анатомія "вагнергейту": зухвала українська операція із затримання російських найманців" про українську спецоперацію із затримання бойовиків російської приватної військової компанії "Вагнер".
У розслідуванні йдеться, що, за словами Бурби, президент України знав про спецоперацію та схвалив її проведення, а Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. У Bellingcat наголосили, що не змогли незалежно підтвердити інформацію Бурби.
В ОП заявляли, що розслідування не приводить до висновку, що операцію українських спецслужб хтось "злив", і підкреслювали, що Єрмак "не відповідає за будь-які плани розвідки" і "не має права нічого наказувати розвідці".
19 листопада Бурба в інтерв'ю програмі "Свобода слова Савіка Шустера" розповів, що глава ОП Єрмак говорив йому, що вказівка перенести операцію із затримання вагнерівців надійшла від президента Володимира Зеленського. Бурба вважає, що її переносити не можна було, і це одна з причин провалу. Також ексглава ГУР повідомив, що його працівників, які знали про операцію щодо вагнерівців, звільнили й забрали документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список причетних до операції.