Єврокомісія може покарати Польщу за блокування вантажних перевезень з Україною – ЗМІ
Якщо польській владі не вдасться вирішити проблему блокування прикордонних переходів з Україною, Європейська комісія може вжити каральних заходів проти Польщі. Про це 16 листопада повідомляє польська радіостанція RMF FM із посиланням на джерела у Брюсселі.
За його даними, ЄК вимагає дотримання чинного законодавства Євросоюзу, яке передбачає проїзд вантажного транспорту з України без обмежень.
"Дехто у Єврокомісії вважає, що польська влада робить не все, щоб урегулювати проблему і припинити протест польських перевізників. Брюссель явно втрачає терпець", – пише RMF FM.
Журналісти зазначають, що офіційних коментарів у Брюсселі не дають, за їхньою інформацією, переговори з Польщею та Україною тривають.
"Європейська комісія, як і раніше, перебуває в контакті з владою обох країн, ми не можемо коментувати ймовірних заходів, оскільки переговори тривають", – заявив представник ЄК.
Власні джерела польського радіо розповіли, що в ЄС розглядають питання про початок справи щодо порушення польською владою положення про лібералізацію торгівлі ЄС з Україною. Наразі Єврокомісія вивчає правові підстави для запуску процедури, ідеться у статті.
Контекст:
30 жовтня на сторінці Міжнародної транспортної асоціації України (МТАУ) у Facebook повідомили, що польські перевізники з 3 листопада планують розпочати страйк на українському кордоні. Причина – "надмірна конкуренція" після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС.
За даними учасників МТАУ, поляки висунули низку вимог, серед яких – повернути отримання дозволів для перевізників з України, а також ввести окрему електронну чергу для автомобілів, зареєстрованих у ЄС. Dziennik Wschodni також пише, що страйкувальники вимагають відновлення дозвільної системи для перетину українськими перевізниками кордону з Польщею.
6 листопада Державна прикордонна служба України поінформувала, що у зв'язку зі страйком польських перевізників на пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" на українсько-польському кордоні ускладнено рух в обидва боки: як на в'їзд до Польщі, так і на виїзд. 7 листопада заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергій Деркач повідомив, що польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
Глава Державного агентства з відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") було ратифіковано й погоджено всіма членами ЄС, її було підписано між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.
9 листопада віцепрем'єр-міністр із відновлення України Олександр Кубраков на переговорах із польським колегою Анджеєм Адамчиком повідомив, що з обох боків кордону внаслідок акції протесту заблоковано понад 20 тис. транспортних засобів. За його словами, такий тиск не призведе до зміни міжнародних договорів, які діють між Україною та ЄС.
13 листопада польські автоперевізники заявили, що переговори з українським урядом не врегулювали спору і вони й далі блокуватимуть кордон з Україною.