Європейські депутати та американські конгресмени назвали окупацією введення російських військ до Білорусі

Переміщення військ РФ до Білорусі ставить під загрозу безпеку України, Польщі та Литви, зазначено в заяві

Скріншот: ВоенТВ Беларуси / YouTube

Депутати парламентів України, Бельгії, Естонії, Німеччини, Ірландії, Латвії, Литви, Польщі, Іспанії, Європарламенту та конгресмени США у спільній заяві вказали, що введення військ РФ у Білорусь ставить під загрозу безпеку України, Польщі та Литви, а також може бути планом майбутньої окупації Білорусі. Про це 24 січня повідомив у Facebook народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко, опублікувавши відповідний документ.

"Введення російських військ у Білорусь становить загрозу для України, Польщі та Литви. Це також може бути частиною остаточного плану з окупації Білорусі. Подальшу присутність російських збройних сил на прохання нелегітимного режиму [Олександра] Лукашенка [який називає себе президентом Білорусі] варто розглядати як окупацію Білорусі. На цей факт має бути чітко вказано під час поточного діалогу між США та ЄС із Росією. Будь-яке дипломатичне рішення про стримування імовірної російської агресії проти України не має шкодити незалежному та демократичному майбутньому Білорусі", – ідеться в документі.

Гончаренко зазначив, що парламентарі закликали порушити це питання під час діалогу між США, ЄС та Росією.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку й російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну попри надані Україною факти й докази.

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

23 грудня на щорічній пресконференції президент РФ Володимир Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу переговорів [про просування НАТО на схід], а від безумовного підтримування безпеки Росії сьогодні й на історичну перспективу".

10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України в НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ в Україну. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

США уважно стежать за діями Росії в Білорусі, зокрема, у Вашингтоні викликають побоювання переміщення військ РФ на навчання двох країн у лютому. Про це заявив старший співробітник Держдепартаменту США 18 січня.