"Пропрацювали усі можливі ситуації". Стефанчук заявив, що Рада готова до будь-якого розвитку подій у разі вторгнення РФ
"Ми пропрацювали всі можливі випадки і ситуації, які стосуються діяльності Верховної Ради України. У кожному напрямку ми маємо, скажімо так, логістичну стратегію: як діяти у випадку, якщо... Ми з точки зору парламенту готові до будь-якого розвитку подій, – сказав голова Ради. – У нас є необхідне забезпечення, законодавчі напрацювання щодо будь-якого варіанта можливого розвитку подій. У цьому питанні за парламентом не буде жодних затримок: ми виконуватимемо покладені на парламент функції швидко та ефективно”.
За його словами, "більше ясності" буде після зустрічі з міністром оборони, яку запланували на 9.00 25 січня.
Стефанчук також проінформував, що у Раді практично завершили підготовку тексту законопроєкту про ймовірність дистанційного голосування нардепів, документ на вичитуванні в юридичному управлінні.
"Після того, як ми погодимо всі нюанси, пов'язані з текстовою частиною, цей законопроєкт одразу ж буде внесений до Верховної Ради, тому від цієї позиції ми не відмовляємося. Ми будемо йти шляхом того, щоб у разі надзвичайно екстремальних ситуацій Верховна Рада не втратила керованість і мала можливість здійснювати свої функції, передбачені Конституцією", – наголосив голова Ради.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договори зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня проводили переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не дістали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація і наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, що США мають 18 різних сценаріїв у разі вторгнення Росії в Україну. У Кремлі відповіли, що "теж різні сценарії розглядають".
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.