"Маємо остаточно ліквідувати будь-який вплив на органи держвлади". Зеленський провів широку нараду з правоохоронцями, представниками Кабміну і Ради
Президент України Володимир Зеленський 15 вересня провів широку нараду за участю представників правоохоронних і антикорупційних органів, Верховної Ради України, Кабміну й генерального прокурора. Про це Зеленський поінформував у Facebook.
"Маємо остаточно ліквідувати будь-який олігархічно-корупційний вплив на органи державної влади в Україні й гарантувати стійкість демократії в нашій державі – довгостроково", – написав президент.
За його словами, на нараді було запропоновано "відповідні концептуальні кроки і план заходів для їх реалізації".
"Готуємо концептуальні кроки, які дадуть Україні, усьому нашому суспільству більше справедливості", – сказав Зеленський у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook ОПУ.
Президент під час наради зазначив, що "в олігархічних кланів в Україні немає майбутнього", його цитує пресцентр ОПУ.
"Це очевидно з тих кримінальних проваджень, які реалізувалися правоохоронними, антикорупційними органами. Це має дати довгострокові результати", – наголосив Зеленський.
На його думку, держава має забезпечити довгострокові ефективні гарантії того, що за будь-якого розвитку ситуації в РФ Україна буде захищена від діяльності, спрямованої на підрив демократії всередині країни.
"Учасники зустрічі також погодилися, що концепт має містити кроки в напрямі підтримки розвитку конкуренції, демонополізації та справедливого розподілу ресурсів, розвитку прозорих механізмів взаємодії з державою", – ідеться в повідомленні ОПУ.
Контекст:
Верховна Рада 23 вересня 2021 року ухвалила у другому читанні законопроєкт "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Зеленський підписав закон 5 листопада.
Відповідно до закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на ЗМІ; є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання; є суб'єктом природних монополій або посідає монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку; вартість його активів перевищує 1 млн прожиткових мінімумів.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів – такі рішення ухвалюватиме РНБО – йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.
9 червня 2022 року голова Нацагентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков заявив в інтерв'ю Forbes, що через війну ідея створення реєстру олігархів втратила актуальність, оскільки "люди, яких ми раніше вважали олігархами, втратили центри свого впливу".
У червні 2022 року Зеленський ввів у дію рішення РНБО про реєстр олігархів, порядок його формування й ведення. У липні секретар РНБО Олексій Данілов заявляв, що реєстр олігархів готовий.
24 лютого 2023 року Кабмін ухвалив рішення відтермінувати запуск реєстру олігархів. Нардеп від "Слуги народу", представник президента у Верховній Раді Федір Веніславський пояснював, що це зроблено, щоб дочекатися висновків Венеціанської комісії.
У червні 2023 року Венеціанська комісія рекомендувала Україні відкласти імплементацію закону про олігархів.