На польсько-українському кордоні рух вантажівок не блокують лише в одному пункті пропуску, черга тут значна – ДПСУ
Польські протестувальники блокують три прикордонні пункти пропуску, через які можуть їздити українські вантажівки. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна", яке вийшло 14 лютого, повідомив речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко.
"Зараз вони вчиняють свої дії на п'яти напрямках, а загалом на кордоні з Польщею дев'ять пунктів пропуску. [...] На тих напрямках, які вони вже блокують, то вони значно обмежують перетин кордону вантажними транспортними засобами. Найбільшими пунктами пропуску на кордоні з Польщею є "Шегині", "Рава-Руська", "Ягодин" і "Краковець", де можуть перетинати кордон вантажівки вагою понад 7,5 тонн, і три з них уже сьогодні блокуються", – сказав він.
За даними Демченка, поки не блокують лише пункт пропуску "Краковець", але 13 лютого польські фермери приблизно годину проводили там блокування.
"Якщо говорити про черги, то станом на сьогоднішній ранок у чергах на напрямках, які блокуються, сукупно перебуває близько 1300 вантажних транспортних засобів. Найбільше навпроти "Ягодина" й "Рави-Руської". До прикладу, у пункті пропуску "Устилуг" черга на території Польщі в бік України була відсутня, а в пункті пропуску "Угринів" – 100. Ще є напрямок "Краковець", який на цю мить не блокується. Лише вчорашні дії протягом години. Станом на ранок навпроти "Краківця" в бік України на території Польщі перебувало понад 1100 вантажних транспортних засобів. Тут черга значна, бо перевізники шукають можливість перетину кордону", – пояснив він.
Представник ДПСУ зазначив, що з українського боку на виїзд діє "єЧерга", тому "фактично фізично водіям не доводиться стояти під кордоном у кілометрових чергах, які могли б створитися".
"Найбільших пунктів пропуску на кордоні з Польщею чотири, і не блокується лише один. Інші пункти пропуску на кордоні з Польщею мають різні особливості, але там великим вантажівкам ніде перетнути кордон. Фактично залишається один напрямок для великих фур – це "Краковець". На щастя, на інших ділянках кордону з іншими країнами, з якими межує Україна, ситуація спокійна. Немає ні обмежень, ні значних черг", – підкреслив Демченко.
Контекст:
Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" й "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів або квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.
Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблокували.
Окрім того, члени профспілки мають намір заважати залізничним перевезенням агропродукції з України, повідомила Державна митна служба України.
11 лютого в соцмережах з'явилося відео з українським зерном, яке протестувальники висипали з однієї з фур на дорогу біля кордону з Україною в Дорогуську. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер написав у Facebook, що "полякам доводиться брати справу у свої руки", бо їх нібито не чує Євросоюз. Правоохоронці Польщі ведуть розслідування.
13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею й Україною.
14 лютого українські перевізники анонсували блокування у відповідь.