Польські протестувальники посилюють транспортну блокаду на кордоні України – Держприкордонслужба
20 лютого польські фермери посилили обмеження руху транспортних засобів на кордоні з Україною. Про це повідомила Державна прикордонна служба.
Прикордонники описали ситуацію та плани учасників акції на шести пунктах пропуску:
- "Медика – Шегині" – повністю заблоковано рух вантажівок на невідомий строк;
- "Долгобичув – Угринів" – поляки обіцяють закривати рух для всіх видів транспорту до 17.00 сьогоднішнього дня;
- "Зосин – Устилуг" – з 13.00 до 16.00 протестувальники мають намір обмежити рух автобусів, вантажних і легкових транспортних засобів в обох напрямках, проїжджатимуть лише вантажівки з гуманітарною допомогою;
- "Корчова – Краковець" – до 21.00 20 лютого протестувальники планують блокувати рух вантажівок на виїзд із Польщі, окрім тих, що перевозять критичні вантажі. Водночас автобуси, мікроавтобуси, легкові автомобілі в обидва напрямки зможуть рухатися безперешкодно;
- "Гребенне – Рава-Руська" – з 13.00 20 лютого повністю заблоковано рух в обох напрямках усіх категорій транспортних засобів, окрім тих, що везуть критично важливі вантажі й гуманітарну допомогу;
- "Дорогуськ – Ягодин" – до 19.00 20 лютого рух вантажівок в обох напрямках буде закрито.
Контекст:
Із 6 листопада 2023 року польські перевізники блокували рух вантажівок у чотирьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні: "Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне" й "Шегині – Медика". Вони вимагали відновлення системи дозволів чи квот для українського транспорту. 23 листопада до них приєдналися польські аграрії в пункті пропуску "Шегині – Медика", висунувши свої вимоги щодо ввезення українського зерна на територію Польщі.
У січні 2024 року польські фермери й перевізники досягли угоди з урядом і зупинили протест до 1 березня.
Але 9 лютого польська профспілка фермерів "Солідарність" знову повністю заблокувала рух біля пункту пропуску "Медика" навпроти українського КПП "Шегині". Причиною організатори називали невиконання їхніх вимог щодо обмеження експорту харчових продуктів і сільськогосподарської сировини з України. 10 лютого пункт пропуску розблоковано.
11 лютого в соцмережах з'явилося відео з українським зерном, яке протестувальники висипали з однієї з фур на дорогу біля кордону з Україною в Дорогуську. Один із протестувальників, власник логістичної компанії Rafał Mekler Transport Рафал Меклер, написав у Facebook, що "полякам доводиться брати справу у свої руки", тому що їх нібито "не чує Євросоюз". Правоохоронці Польщі ведуть розслідування.
13 лютого польські фермери заявили, що 20 лютого заблокують усі пункти пропуску на кордоні між Польщею й Україною. У відповідь 15 лютого розпочалася акція протесту українських перевізників на кордоні з Польщею на під'їзді до пункту пропуску "Ягодин – Дорогуськ".
На сайті NSZZ RI "Solidarność" анонсували, що акція протесту триватиме щонайменше до 10 березня. "20 лютого в межах 30-денного загального страйку фермерів ми оголошуємо, що всі акції протесту будуть зосереджені на повній блокаді всіх прикордонних переходів між Польщею й Україною", – ідеться в повідомленні.
20 лютого "Радіо Свобода" повідомило, що біля пункту пропуску "Медика – Шегині" польські протестувальники відкрили вантажний контейнер із сільськогосподарською продукцією, вона висипалася на рейки. Віцепрем'єр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що протестувальники висипали приблизно 4 тонни зерна з двох вагонів зерновозів, які очікували перевантаження на вузьку колію. Ця агропродукція йшла транзитом у Німеччину.