Рада цього тижня проголосує щодо відновлення декларування – Арахамія
У Верховній Раді цього тижня відбудеться голосування щодо законопроєкту про відновлення декларування майна чиновників. Про це 3 вересня повідомив у Telegram голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія.
"Важливі голосування тижня: відновлення декларування всіх чиновників у форматі, погодженим із міжнародними партнерами; зміни до закону про політично значущі особи – перше читання", – написав він.
У вечірньому зверненні 3 вересня президент Володимир Зеленський закликав нардепів "не підвести Україну" й ухвалити ці закони, необхідні для євроінтеграції.
Посли країн G7 3 вересня вітали прогрес у відновленні декларування майна чиновників і депутатів в Україні.
"Для забезпечення прозорості й підзвітності ми відзначаємо важливість уникнення лазівок для орендованих активів і важливість обмежити кількість винятків, пов'язаних із безпекою, зокрема щодо оприлюднення інформації, лише до випадків тих, хто безпосередньо бере участь у захисті", – зазначали в повідомленні.
Ухвалення закону про відновлення декларування і внесення правок до закону про фінмоніторинг і боротьбу з відмиванням коштів, щоб відновити посилені заходи обачності стосовно політично значущих осіб, є структурними маяками в меморандумі з МВФ, нагадує "Інтерфакс-Україна".
Контекст:
Доступ до публічної частини реєстру декларацій НАЗК обмежило 24 лютого 2022 року, в день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".
У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану необов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "в посадовців є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".
Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" й посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть можливість запобігти корупції та зміцнить довіру громадян до влади.
Законопроєкт про відновлення електронного декларування Рада ухвалила в першому читанні 27 липня 2023 року. За словами Арахамії, який є одним з ініціаторів документа, чиновники (крім військовослужбовців і схожих посад у секторі оборони) мають подати раніше не подані декларації за 2021–2022 роки протягом 90 днів із моменту набуття чинності закону.