До жовтня Україна не виконає всіх умов ЄС для початку переговорів про вступ – віцепрем'єрка Стефанішина

Стефанішина: Будемо сподіватися, що відкриємо двері для політичного рішення
Фото: Офіс Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції / Facebook

До жовтня 2023 року Україна не виконає всі сім рекомендацій Єврокомісії, наданих Києву для початку переговорів про вступ у Євросоюз. Про це віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина сказала 17 серпня на конференції "Як виглядає шлях України до ЄС" у Києві, повідомляє "Суспільне".

У жовтні очікують публікацію звіту Єврокомісії щодо розширення з рекомендацією щодо початку переговорів про вступ України в ЄС.

За словами Стефанішиної, Україна до цього строку не виконає повністю всіх рекомендацій Єврокомісії, але має встигнути реалізувати усі узгоджені законодавчі й інституційні кроки.

"[У жовтні] ми не почуємо, що виконали всі сім рекомендацій на 100%, тому що ми говоримо про засадничі трансформації в країні, які пов'язані із правами людини, процесом деолігархізації, який також став одним зі стовпів фундаментальних демократичних реформ. Це зміни, які запроваджуватимуться роками, але до жовтня ми забезпечимо виконання всіх узгоджених законодавчих та інституційних кроків і, будемо сподіватися, відкриємо двері для політичного рішення", – сказала Стефанішина.

Посадовиця зазначила, що в України також має бути змога вчасно поновити електронне декларування майна держслужбовців відповідно до рекомендацій ЄС.

Віцепрем'єрка наголосила, що Україна веде активну підготовку до моменту оприлюднення звіту Єврокомісії, повідомляє її пресслужба у Facebook.

"Наш шлях до ЄС має більше викликів, аніж в інших країн-кандидаток, не лише у зв'язку з війною. Ми рухаємося до ЄС, реформуючи сам Європейський союз", – заявила Стефанішина.

У липні Стефанішина висловлювала впевненість, що Україна зможе розпочати переговори щодо вступу в ЄС без виконання всіх критеріїв Єврокомісії. За її словами, ця впевненість базується на "певних перемовинах", які відбулися із країнами – членами ЄС і з європейськими інституціями.

Контекст:

Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі. Стратегічний курс на членство України в Євросоюзі й НАТО закріплено у Конституції з лютого 2019 року.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. Незабаром такі заявки подали Грузія й Молдова.

17 червня Єврокомісія рекомендувала надати статус кандидата на вступ у ЄС Україні й Молдові, а також висунула низку умов, які Україна має виконати перед початком переговорів щодо вступ у Євросоюз.

23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні й Молдові статус кандидатів.

Україна повністю виконала дві із семи рекомендацій Єврокомісії для подальшої інтеграції в ЄС, повідомила 22 червня 2023 року шведська міністерка у справах Євросоюзу Джесіка Росвалл. Зокрема, вона зазначила, що Україна ухвалила законодавчі ініціативи щодо органів судової влади й засобів масової інформації.

Наприкінці червня в Кабміні назвали першочергові кроки, які має виконати Україна на шляху до ЄС перед осіннім звітом Єврокомісії.

Україна очікує на початок переговорів про членство у 2023 році і повністю готова до цього, заявив у липні президент Володимир Зеленський.