Сенат США проголосує законопроєкт із допомогою Україні 23 квітня – Шумер

Шумер зробив процедурні кроки, щоб Сенат розпочав голосування за ухвалений Палатою представників пакет зовнішньої допомоги 23 квітня, зазначив CNN
Фото: EPA

Сенат США 23 квітня розгляне пакет законопроєктів про іноземну допомогу, зокрема Україні, які 20 квітня ухвалила Палата представників. Про це повідомив лідер більшості в Сенаті (Демократична партія) Чак Шумер, його цитує CNN.

Зазначено, що Шумер 20 квітня зробив процедурні кроки, щоб американський Сенат розпочав голосування за ухвалений Палатою представників пакет зовнішньої допомоги у вівторок у другій половині дня.

Як зазначив телеканал, планували, що наступного тижня верхня палата Конгресу США піде на канікули, але вона повернеться, щоб проголосувати законопроєкти.

Раніше, 19 квітня, Шумер попередив колег-сенаторів, що вони мають бути готові залишитися на сесії у вихідні, щоб закінчити роботу над пакетом законопроєктів про допомогу Україні, Ізраїлю й інші надзвичайні потреби у сфері безпеки, який давно застопорився, повідомив The Hill.

Законопроєкт H.R. 8035 із допомогою Україні 20 квітня підтримало 311 конгресменів (210 демократів і 101 республіканець). Президент США Джо Байден закликав Сенат США швидко передати йому на підпис документ, щоб він набув чинності.

Контекст:

20 жовтня 2023 року Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців колишній президент США Дональд Трамп, який вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію і він не має бути прив'язаним до іноземної допомоги. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю й Тайваню, але без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його мала затвердити ще Палата представників, але так і не розглянула документа.

Натомість спікер Палати представників Майк Джонсон запропонував іще один законопроєкт, текст якого було опубліковано 17 квітня. Він передбачає допомогу Україні на загальну суму $60,84 млрд, із яких $23,2 млрд спрямують на поповнення американських озброєнь і запасів замість наданих Україні. Джонсон пропонує виділити Україні $7,8 млрд прямої фінансової допомоги у кредит, водночас у законопроєкті є пункт, який дасть змогу президенту США за підтримки Конгресу списати згодом половину або всю суму кредиту. Також законопроєкт зобов'язує президента США в найкоротші строки передати Україні комплекси ATACMS, якщо це не зашкодить національній безпеці США.

Байден підтримав пакет Джонсона і заявив, що негайно підпише запропонований законопроєкт після ухвалення документа двома палатами Конгресу США.