Шустер: Або Китай спробує увійти до клубу нормальних країн, щоб вийти із кризи, або він може затіяти війнушку на Тайвані
Китай може вторгнутися на Тайвань, щоб відволікти населення країни від економічних проблем. Таку думку в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив телеведучий Савік Шустер.
"У Китаї сьогодні – величезна криза нерухомості, там дуже великі компанії збанкрутували реально, довіра до цінних паперів держави падає, і падає суттєво. Тобто голова [КНР] Сі [Цзіньпін], у принципі, у дуже важкому становищі економічно", – сказав він.
За словами телеведучого, коли такі проблеми виникають у президента країни-агресора Росії Володимира Путіна – "у нього немає проблем, він починає війну – усе, увагу відвернено".
"Голова Сі намагається увійти до клубу нормальних цивілізованих країн, щоб із ними спілкуватися й щоб виходити з кризи з їхньою допомогою, зокрема. Або він може затіяти війнушку на Тайвані (це буде ще та війна) і нібито зовсім відвернути увагу, і тоді вже жодних масових невдоволень не буде. Тому що коли криза нерухомості – є велика небезпека, що люди вийдуть на вулицю, бо вони заплатили, але не отримали", – припускає Шустер.
Він зазначив, що "заспокоїти" Сі Цзіньпіна могла б "рада старійшин", яка є, на його думку, в Китаї і яка все ще відіграє свою роль у китайському суспільстві.
Контекст:
Тайвань і Китайську Народну Республіку розділяє Тайванська протока. Із 1949 року Тайванем управляє власна адміністрація, там зберігають прапор і деякі інші атрибути Китайської Республіки, що була на материку до приходу до влади Комуністичної партії Китаю, але він офіційно не проголошує своєї незалежності. Згідно з офіційною позицією КНР, острів вважають однією з провінцій Китаю.
Протягом останніх років відносини між Китаєм і Тайванем погіршилися. 2021 року Сі Цзіньпін обіцяв провести мирне "возз'єднання" з Тайванем. Тайбей у відповідь пообіцяв захищати свою свободу й наголосив, що лише народ Тайваню може вирішувати своє майбутнє.
У 1979 році Конгрес США ухвалив закон про відносини з Тайванем, згідно з яким США можуть постачати туди оборонне озброєння і є гарантом безпеки острова. Незабаром після того, як у США до влади прийшов Джо Байден, Тайвань заявив про велике вторгнення китайських бойових літаків на свою територію. Експерти вважають, що в такий спосіб влада Китаю хотіла перевірити рівень підтримки острова адміністрацією Байдена. Влада Китаю попередила нову адміністрацію США і Тайвань, що визнання Вашингтоном незалежності острова означатиме війну.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у травні 2022 року, Байден заявив, що Вашингтон надасть Тайваню військову допомогу в разі, якщо Китай на нього нападе. "Це зобов'язання, яке ми взяли на себе", – сказав він.
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву заявив, що Китай, імовірно, вторгнеться на Тайвань 2027 року, коли Сі Цзіньпін балотуватиметься на четвертий строк як голова КНР.