Союзники по НАТО надали Україні рекомендації щодо пріоритетних реформ на її шляху до майбутнього членства в Альянсі
Союзники по НАТО надали Україні рекомендації щодо пріоритетних реформ. Про це 29 листопада у Брюсселі за підсумками засідання ради Україна – НАТО на рівні глав МЗС заявив генсек Альянсу Єнс Столтенберг, його цитує сайт Альянсу.
Як зазначив Столтенберг, під час засідання також обговорили шлях України до членства в Альянсі.
"Союзники згодні, що Україна стане членом НАТО. Зараз ми виробили рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні, включно з боротьбою з корупцією, зміцненням верховенства закону й підтримкою прав людини і прав меншин. Україна ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше", – наголосив Столтенберг.
За його словами, НАТО і надалі підтримуватиме Україну на шляху до членства та її боротьбу за свободу.
"Зараз ми трансформуємо комплексний пакет допомоги НАТО у багаторічну програму допомоги. Ми допомагаємо Україні перейти від радянського обладнання до обладнання і стандартів НАТО. І зробити свої Збройні сили повністю сумісними з нашими", – сказав Столтенберг.
На сайті Альянсу опублікували заяву ради НАТО – Україна на рівні міністрів закордонних справ.
У ній ідеться, що на засіданні міністри, зокрема, підбили підсумки реалізації розширеного пакету політичної і практичної підтримки України, погодженого на Вільнюському саміті НАТО 11–12 липня, а також схвалили структуру ради й "амбітну програму її діяльності на 2024 рік".
"У цьому контексті НАТО й Україна вже працюють і ухвалюють рішення разом, на рівних, щодо широкого кола питань, включно з оперативною сумісністю, енергетичною безпекою, інноваціями, кіберзахистом і стійкістю. Ми й надалі розвиватимемо ці напрямки роботи", – ідеться в заяві.
Наголошують на тому, що союзники розроблюють "дорожню карту" переходу України до повної оперативної сумісності з НАТО.
"Ми також розроблюємо нові проєкти з гуманітарного розмінування, медичної реабілітації поранених українських солдатів і оборонно-промислового потенціалу України на основі огляду стратегічних оборонних закупівель", – ідеться в заяві.
Зазначають, що Україна вкотре "підтвердила свою відданість продовженню демократичних реформ і реформ у сфері безпеки".
"Союзники надали Україні рекомендації щодо пріоритетних реформ. Рада НАТО – Україна вітає подання Україною адаптованої річної національної програми на 2024 рік і сподівається на її реалізацію. Міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес через адаптовану щорічну національну програму, – ідеться в заяві. – Альянс підтримуватиме Україну у здійсненні цих реформ на її шляху до майбутнього членства в НАТО".
Засідання ради Україна – НАТО на рівні міністрів закордонних справ відбулося у штаб-квартирі Альянсу. Глава українського МЗС Дмитро Кулеба в коментарі ЗМІ порадив західним політикам, які говорять про здавання територій України російським окупантам, спочатку вчинити так само зі своїми країнами. За його словами, ЗСУ де-факто стають армією НАТО.
За підсумками засідання Кулеба розповів, що дістав запевнення, що допомогу Україні збільшуватимуть.
Контекст:
На тлі окупації Криму країною-агресором Росією і збройного конфлікту на Донбасі у 2014 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. В останні роки Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ до Альянсу зафіксовано в її Конституції.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, у 2020 році Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначили, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Проте плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ до Альянсу, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – зазначено в комюніке.
Столтенберг вважає, що попередньою умовою для початку переговорів щодо членства України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.