Угорщина розіслала країнам ЄС документ, у якому вимагає від України повернути її нацменшині права, які були до 2015 року – ЗМІ

Вимоги Угорщини можуть стати значною перешкодою для подальшої євроінтеграції України
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Угорщина розіслала країнам – членам ЄС документ, у якому виклала свої претензії до України щодо прав угорської нацменшини у країні. Про це 15 березня повідомило "Радіо Свобода".

У документі, який є в розпорядженні ЗМІ, йдеться, що захист прав нацменшин є одним із пріоритетів, вказаних у переговорній рамці щодо вступу України в ЄС, тому Будапешт потребує відновлення прав угорської громади, які були до 2015 року.

Крім того, Угорщина вимагає відновити права, які гарантують вільне використання угорської мови в Україні, а також відновити право на політичне представництво на регіональному та національному рівнях.

Також у документі йдеться, що потреби представників угорської громади в Україні нібито проігнорували під час визначення предметів, які мають викладати українською мовою у школах угорської меншини.

Крім того, після переформатування адмінрайонів в Україні змінилося співвідношення населення в регіоні, наголосили в Будапешті.

"Обов'язкове 10-відсоткове співвідношення, яке національні меншини повинні досягти серед місцевого населення, щоб мати можливість претендувати на мовні права, не є виправданим у випадку з національними меншинами", – наголошують у документі.

Угорщина також просить, щоб її громаді в Україні надали право на політичне представництво, і в цьому контексті дозволили використання національної мови під час виборчих кампаній, референдумів і в суспільному житті.

Вимоги Будапешта можуть стати значною перешкодою для подальшої євроінтеграції України, наголосило "Радіо Свобода".

Українська сторона поки не коментувала документа, але напередодні, 14 березня, відбулася телефонна розмова глави Офісу президента Андрія Єрмака з міністром закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петером Сійярто. Вони домовилися провести двосторонню зустріч на рівні урядів України та Угорщини.

Контекст:

8 грудня 2023 року Рада ухвалила законопроєкт №10288-1 щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів з прав нацменшин (спільнот) в окремих сферах. Того самого дня євроінтеграційний закон підписав президент України Володимир Зеленський. Він наголошував, що в документі врахували висновки Венеціанської комісії.

У МЗС Угорщини заявили 9 грудня, що стежитимуть за виконанням в Україні ухваленого Радою закону про нацменшини, вказавши, що до повернення прав 2015 року далеко.

14 грудня Європейська рада ухвалила рішення розпочати переговори щодо вступу України в ЄС. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, який був проти початку переговорів з Україною щодо членства, не брав участі в ухваленні рішення, покинувши залу під час голосування.

29 січня 2024 року в Ужгороді відбулася зустріч глави МЗС України Дмитра Кулеби, Сійярто і Єрмака. На пресконференції за підсумками зустрічі глава угорського МЗС уникнув відповіді на запитання про підтримку Будапештом євроінтеграції України.

Зі свого боку Кулеба розповів, як Україна з Угорщиною вирішуватимуть питання щодо прав нацменшин. Сійярто зазначив, що Угорщина просить Україну повернути її нацменшині "права, які були до 2015 року", загалом у проханні Будапешта – 11 пунктів.