Україна й Португалія підписали безпекову угоду, в ній передбачено €126 млн для України до кінця року

Угоду підписали Зеленський і Монтенегру
Фото: ЕРА

Україна й Португалія підписали 28 травня в Лісабоні двосторонню угоду про співпрацю у сфері безпеки, поінформував сайт Офісу президента України.

"У Лісабоні президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Португалії Луїш Монтенегру підписали двосторонню угоду про співробітництво у сфері безпеки. Угода закріплює зобов'язання Португалії підтримувати Україну для відновлення її територіальної цілісності в межах кордонів 1991 року, включно з територіальним морем", – ідеться в повідомленні.

За даними пресслужби глави Української держави, Португалія лише у 2024 році надасть Україні щонайменше €126 млн військової підтримки.

"Також вона підтверджує участь у коаліції F-16, міжнародній коаліції спроможностей морської безпеки, а також у програмі закупівлі боєприпасів великого калібру, зусиллях із розмінування та зміцнення морської безпеки. Окремі блоки угоди присвячені двосторонній співпраці в галузі оборонної промисловості, у розвідці, боротьбі з організованою злочинністю й пропагандою, а також протидії хімічним, біологічним, радіологічним і ядерним ризикам", – пояснили в ОП.

Документ передбачає також підтримку Лісабоном євроатлантичної інтеграції України, української формули миру, притягнення країни-агресора Росії до відповідальності за війну проти України, фінансову підтримку України, а також продовження участі Португалії в міжнародній коаліції за повернення українських дітей.

"Португалія стала 12-ю країною, із якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень спільної декларації G7, ухваленої у Вільнюсі торік 12 липня", – підкреслили в ОП.

Контекст:

У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху в НАТО.

Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також покласти економічні й інші витрати на Росію.

До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.

Зараз Україна підписала гарантії безпеки з Великобританією, Німеччиною, Францією, Данією, Італією, Канадою, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією та Бельгією.

1 травня Зеленський розповідав, що Україна готує ще сім угод щодо гарантій безпеки, зокрема зі США.