Україна розпочала із Чехією переговори щодо угоди у сфері безпеки
Україна й Чехія 18 квітня розпочали переговори щодо двосторонньої угоди у сфері безпеки. Про це поінформував пресцентр Офісу президента.
Зазначають, що українську делегацію на переговорах очолив заступник глави ОП Ігор Жовква, чеську сторону представляв гендиректор із питань безпеки й багатосторонніх відносин МЗС Чехії Давид Конецький.
За словами Жовкви, Чехія демонструє незмінне лідерство в підтримці України й "заохочує інших партнерів до реалізації сміливих і важливих ініціатив", зокрема щодо постачання Києву боєприпасів. Окрім того, Україна відчуває потужну підтримку Чехії на її шляху до майбутнього членства в ЄС і НАТО, додав Жовква.
"Сторони засвідчили прогрес у підготовці проєкту майбутньої безпекової угоди, обмінялися баченням її змістовного наповнення, зокрема щодо посилення співпраці в галузі оборонно-промислового комплексу, а також узгодили графік подальших переговорів, щоб лідери двох країн могли підписати угоду найближчим часом", – ідеться в повідомленні.
Як вказали в ОП, тиждень тому під час зустрічі у Вільнюсі президенти України й Чехії Володимир Зеленський і Петр Павел обговорили готовність укласти двосторонню безпекову угоду.
Контекст:
У червні 2023 року Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом Альянсу, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до НАТО.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія й Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також накласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді національної безпеки і оборони України.
12 січня Україна й Великобританія підписали першу угоду про безпекові гарантії. 16 лютого Україна уклала угоди у сфері безпеки з Німеччиною і Францією, 23 лютого – з Данією, 24 лютого – з Італією та Канадою, 1 березня – з Нідерландами, 3 квітня – з Фінляндією, 11 квітня – з Латвією.