Зеленський про мобілізацію і ротацію у ЗСУ: Те, про що говорять солдати й командири, має бути вирішено
Президент України Володимир Зеленський очікує змістовнішого опрацювання урядом і військовими питань мобілізації і ротації. Про це глава Української держави сказав 24 листопада у вечірньому відеозверненні, опублікованому у Facebook Офісу президента.
Зеленський зазначив, що провів "важливе, доволі непросте" засідання ставки верховного головнокомандувача.
"Значима частина засідання сьогодні була присвячена комплексу тих питань, щодо яких наші воїни й усе суспільство очікують справедливих відповідей. Це стосується мобілізації та демобілізації, ротацій у Збройних силах України. Питання щодо строковиків, які були призвані на службу до початку повномасштабного вторгнення [країни-агресора РФ]. Звичайно, окрему увагу приділили ситуації з роботою військово-лікарських комісій та "військкоматів", – повідомив президент. – Те, про що говорять солдати, те, про що говорять командири, має бути вирішено".
За словами Зеленського, щодо цього на засіданні ставки "були перші доповіді".
"Я очікую більш змістовного опрацювання кожного з таких питань і урядом, і військовими. І конкретних пропозицій щодо державних рішень", – наголосив президент.
24 листопада Зеленський заявив, що доручив головнокомандувачу ЗСУ Валерієві Залужному, міністру оборони Рустемові Умєрову і прем'єр-міністру Денисові Шмигалю підготувати комплексний план із мобілізації. Він буде наступного тижня, додав президент.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан до 14 лютого 2024 року.
Залужний у колонці для The Economist, опублікованій 1 листопада, назвав нарощування власних резервів одним із пріоритетів для перемоги над країною-агресором РФ. Він зазначив, що можливості України щодо підготовки резервістів на власній території обмежені. Залужний вказав, що в українському законодавстві є прогалини в цій сфері, але в Україні намагаються вирішити ці проблеми.
У жовтні міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував запуск "смарт-мобілізації" – проєкту, у межах якого військовозобов'язані зможуть самі обрати спеціальність для служби в силах оборони України.
Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив 22 листопада, що в Раді готують комплексний закон, який регулює питання мобілізації та демобілізації в Україні. Його можуть ухвалити ще до кінця 2023 року.
За даними ЗМІ, від початку повномасштабної агресії РФ до Європи виїхало 650 тис. українських чоловіків призовного віку.